
Strålande dag för Storfors hembygd
STORFORS: De hade tur med vädret
Det fick besökarna på Storfors hembygdsförening uppleva på lördagen.
Foto: Pernilla Karlsson Pilquinao [Förstora]
Foto: Pernilla Karlsson Pilquinao [Förstora]
Foto: Pernilla Karlsson Pilquinao [Förstora]
Till skillnad från Kristinehamn fick Storfors strålande sol på sin hembygdsdag. Och tur var väl det. Hönsbingo stod på schemat och det är ingen aktivitet som passar för inomhusbruk.
– Det går till så att hönan får gå över en bingobricka och på det nummer där hon gör ifrån sig där blir det bingo, berättade Sonja Nyman.
En av dagens bingovinnare blev Ken Johansson. Som dock inte visste vad han skulle göra för vinsten på 160 kronor. Men nöjd blev han över att hönan valde just hans nummer.
I köket på hembygdsgården stod Stig Olsson och bakade tunnbröd.
– Det är ett intresse jag har och brödet är mjukt och bakat på norrländskt recept.
På hembygdsföreningen var man nöjd över vädret men ansåg att det kunde vara lite fler besökare.
– Jag hade hoppats på mer folk och fler veteranbilar, sa ordförande Hans-Erik Nyman.
Veteranfordon och trubadur
Några veteranfordon fanns ändå uppställda utanför hembygdsgården, bland annat en brandbil från 1930-talet.
– Den togs i bruk 1935 och gick i kanske 60 kilometer i timmen, berättade Kenneth Johansson, styrkeledare i Storfors.
Till vardags står brandbilen på ortens brandmuseum men på hembygdsdagen fick den tjänstgöra som glädjekälla åt de yngre besökarna. Utrustade med röda brandmanshattar i plast fick de provsitta den gamla klenoden.
Hembygdsdagen saknade inte heller uppträdande. Trubaduren Arne Stjernlöf fanns på plats och underhöll publiken med gamla godingar från 1950-talet.
I en stuga intill huvudbyggnaden kunde nyfikna besökare också beskåda en rustik träsäng som sägs ha härbärgerat en mycket speciell nattgäst.
– Det sägs att drottning Kristina sov i den sängen när hon besökte bygden, berättar kassören i hembygdsföreningen, Ove Johansson med lätt stolthet i rösten.








































































