Framgång i Schweiz för Karlstadslag
CURLING: Lit vann hela turneringen och Team Värmland säkrade EM-platsen
Ett annat Karlstadsbaserat lag jublar också.
Lit vann hela turneringen.
Foto: Anders Hanson [Förstora]
I torsdagens NWT berättade vi att alla fyra medlemmarna i unga jämtländska Lit från och med i höst blir Karlstadsbor och satsar heltid på curling, dock fortfarande representerande Östersundsklubben Lit.
Satsningen har redan burit frukt. Lit gick obesegrat genom Swiss cup i Basel, Schweiz, räknad som Europas tuffaste turnering. Bland de sju lag som besegrades fanns senaste två årens VM-silvermedaljör Brewster, Skottland, och VM-trean från 2009, Dacey, Kanada, som utklassades i semifinalen med 7–1. I finalen blev det 5–4 mot Michel, Schweiz.
– Vi har spelat bra tidigare, men inte fått resultaten med oss. Att vi vann var förstås ett extra kliv. Det är bra för självförtroendet, och vi visar SOK och alla andra att vi är jävligt bra, inför en framtida OS-satsning, säger Christoffer Sundgren i Lit.
– De spelade riktigt bra, säger Niklas Edin, som är missnöjd med den egna insatsen.
Två segrar och tre förluster räckte inte till slutspel.
Vore tuffare med Lit
Som tur var fick det andra landslagslaget, Hasselborg, exakt samma resultat och kan därmed inte ens i teorin längre sno platsen i EM i Karlstad den 7–15 december, även om förbundskapten Peja Lindholm inte offentliggör uttagningen förrän nästa månad. Bara skador kan hota Team Värmlands EM-start.
Det hade varit betydligt tuffare om Lit ingått i landslaget.
– Ja, fram till nu hade det varit väldigt jämnt, säger Edin, som dock kan dra fördel av sex stortävlingar i Kanada fram till EM.
– Det hade varit intressant. Nu är vi före på Europarankningen, säger Sundgren.
Vann 90 000
För segern fick Lit cirka 90 000 kronor.
– Vi funderar att använda pengarna för att åka till Kanada och spela turneringar i vår.
Närmast väntar en ny Europatourtävling, Curling Masters Champery i Schweiz den 26–28 oktober.
Team Värmland fortsätter en vecka tidigare med Canad Inns Prairie Classic i Kanada.
Arlesheim utanför Basel
Källa:


















































