Råtorp segrade i 10-åringarnas cup
FOTBOLL.
I alla fall om man ska tro Råtorps 02-tjejer, som plockade hem seger i 10-åringarnas cup.
Foto: Izabelle Adolfson [Förstora]
50-årsjubilerande Hertzöga BK arrangerade för 32:a året i rad 10-åringarnas cup, en såväl välkänd som populär turnering där värmländska flick- och pojklag lag tampas om bucklan.
På flicksidan såg Karlskogalaget Rävåsen länge ut att bli farliga, och var ett av favoritlagen.
Fem raka vinster och 44–1 i målskillnad var väldigt övertygande, och gruppsegern var aldrig hotad.
Trots den flygande starten skulle det dock handla om ett helt annat lag i slutändan.
Jämn final
Slottsbron satte nämligen stopp för Rävåsens framfart i semifinalen, och i finalen väntade Råtorp.
En final som skulle visa sig bli en riktig rysare.
Mållöst efter full tid öppnade för förlängning, och väl där dröjde det inte allt för länge innan avgörandet kom.
Tidigt i förlängningen kunde Råtorps Elin Berg hitta en lucka efter en hörna, och segern var ett faktum.
– Jätteroligt, tycker Råtorpstränaren Jörgen Ek, och fyller i:
– Roligast var det nästan innan finalen dock. Tjejerna var jättetaggade flera timmar innan, så det handlade mer om att lugna ner dem i stället för tvärt om, skrattar han.
Grillkväll gjorde susen
– Vi visste att det var mycket matcher, så därför hade vi med mycket folk och lät så många som möjligt spela, säger tränare EK och fortsätter:
– Vi körde en liten träningsvecka innan, som vi avslutade med grillkväll och poolbad.
Så grill och pool är alltså nyckeln till seger?
– Haha, ja precis. Och så träningsveckan förstås.
Hur ska ni fira det här nu då?
– Det kan nog bli en tårtbit på nästa träning, vi hade även träningsledigt dagen efter, säger Jörgen Ek.
Vad har varit bäst under cupen?
– Allt har gått jättebra. Jag är väldigt imponerad av tjejerna, eftersom det var första gången vi hade mer utstuderade roller i laget. Alla tog sin roll suveränt, särskilt vår målvakt Madeleine Alenvret, berömmer Råtorpstränaren.
På pojksidan stod till slut FBK som segrare, efter att ha spelat oavgjort mot Sommaro i sin sista match. Olikt mot flicksidan avgjordes pojkarnas turnering genom seriespel, där alltså FBK till slut vann med bäst poäng.
















































