2016-09-01 06:00

2016-09-01 06:00

Värmlänningar i ungkamp

FRIIDROTT: Möter Finland i Tammerfors

Det blir bara två värmlänningar i friidrottens ungdomsfinnkamp för 17-åringar i Tammerfors i Finland den 3-4 september.

Henrik Larsson, Karlstads-Göta, ska springa 100 och 200 meter samt korta stafetten och Ida Stenbäck från Bore i Torsby ska kasta diskus.

F17

100 meter: Ida Thunberg, Stål, och Hanna Axelsson, Upsala.

200 meter: Jonna Claesson, Stora Skedvi, och Saga Berneryd, Spårvägen.

400 meter: Martina Winberg, Mölndal, och Julia Frisk, IFK Växjö.

800 meter: Beatrice Brink, Kville, och Sara Dädeby, Hovslätt.

1500 meter: Emma Magnusson, Mölndal, och Mika Söderström, IFK Lidingö.

3000 meter: Frida Karlsson, Sollefteå, och Emely Fielder, Motala.

2000 meter hinder: Sara Gunnarsson, Mölndal, och Julia Samuelsson, Högby.

100 meter häck: Amanda Hansson, Hässelby, och Victoria A Hansson, Hammarby.

400 meter häck: Celina Reichard, Spårvägen, och Erika Wärff, Malmö AI.

Höjd: Filippa Gunnarsson, Laholm, och Maja Nilsson, Motala.

Stav: Lisa Gunnarsson, Hässelby, och Linnea Jönsson, IFK Helsingborg.

Längd: Tilde Johansson, Falkenberg, och Lovisa Karlsson, Högby.

Tresteg: Klara Ekelund, KA2, och Fatima Koné, Ullevi.

Kula: Ida Olsson, IF Hagen, och Fridas Bergvall, IFK Växjö.

Diskus: Ida Stenbäck, Bore, och Axelina Johansson, Hovslätt.

Slägga: Cecilia Larsson, IFK Helsingborg, och Jennifer Quick, IFK Lund.

Spjut: Amanda Nilsson, Laholm, och Ida Thunberg, Stål.

4x100 meter: Hanna Axelsson, Upsala, Ida Thunberg, Stål, Amanda Hansson, Hässelby, Saga Berneryd, Spårvägen, och Jonna Claesson, Stora Skedvi.

4x400 meter: Martina Winberg, Mölndal, Celina Reichard, Spårvägen, Beatrice Brink, Kville, och Julia Frisk, IFK Växjö.

P17

100 meter: Henrik Larsson, IF Göta, och Michael Nyabako, IFK Helsingborg.

200 meter: Henrik Larsson, IF Göta, och Kasper Kadestål, Öresund.

400 meter: Carl Bengtström, Örgryte, och Johan Alsing, Östersund.

800 meter: Edvin Hagberg, Tureberg, och Iyuel Ayele, Huddinge.

1500 meter: Ahmet Abdullahi, Ullevi, och Mathias Söder, Kongahälla.

3000 meter: August Mollén, Tjalve Norrköping, och Abdihalaq Nooh, Ullevi.

3000 meter hinder: Ludvig Bjurelid, Högby, och Olof Silvander, IFK Lidingö.

110 meter häck: Joel Bengtsson, IFK Helsingborg, och Linus Kapstad, Umedalen.

400 meter häck: Anton Bertilsson, Habo, och Arvid Gustafsson, Upsala.

Höjd: Simon Wiklund, Wiske, och Joakim Wadstein, Tjalve Norrköping.

Stav: Tom Johansson, KFUM Örebro, och Simon Thor, IFK Märsta.

Längd: Jonas Renz, Tjalve Norrköping, och Carl Ejnar Eskiniemi, Hellas.

Tresteg: Markus Lundborg, Ullevi, och Linus Bertilsson, Örgryte.

Kula: Emil Nilsson, Habo, och Lukas Björninger, Tureberg.

Diskus: Alexander Sjögren, Kalmar, och Patrik Lindstedt, Hässelby.

Slägga: Ragnar Carlsson, Falun, och August Bergstrand, Ullevi.

Spjut: Gustav Liljeblad, Mölndal, och Carl Widenholm, Hellas.

4x100 meter: Henrik Larsson, IF Göta, Kasper Kadestål, Öresund, Joel Benghtsson och Michael Nyabako, IFK Helsingborg, samt Linus Kapstad, Umedalen.

4x400 meter: Carl Bengtsröm, Örgryte, Kasper Kadestål, Öresund, Arvid Gustafsson, Upsala, och Edvin Hagberg, Tureberg.

Henrik Larsson, Karlstads-Göta, ska springa 100 och 200 meter samt korta stafetten och Ida Stenbäck från Bore i Torsby ska kasta diskus.

F17

100 meter: Ida Thunberg, Stål, och Hanna Axelsson, Upsala.

200 meter: Jonna Claesson, Stora Skedvi, och Saga Berneryd, Spårvägen.

400 meter: Martina Winberg, Mölndal, och Julia Frisk, IFK Växjö.

800 meter: Beatrice Brink, Kville, och Sara Dädeby, Hovslätt.

1500 meter: Emma Magnusson, Mölndal, och Mika Söderström, IFK Lidingö.

3000 meter: Frida Karlsson, Sollefteå, och Emely Fielder, Motala.

2000 meter hinder: Sara Gunnarsson, Mölndal, och Julia Samuelsson, Högby.

100 meter häck: Amanda Hansson, Hässelby, och Victoria A Hansson, Hammarby.

400 meter häck: Celina Reichard, Spårvägen, och Erika Wärff, Malmö AI.

Höjd: Filippa Gunnarsson, Laholm, och Maja Nilsson, Motala.

Stav: Lisa Gunnarsson, Hässelby, och Linnea Jönsson, IFK Helsingborg.

Längd: Tilde Johansson, Falkenberg, och Lovisa Karlsson, Högby.

Tresteg: Klara Ekelund, KA2, och Fatima Koné, Ullevi.

Kula: Ida Olsson, IF Hagen, och Fridas Bergvall, IFK Växjö.

Diskus: Ida Stenbäck, Bore, och Axelina Johansson, Hovslätt.

Slägga: Cecilia Larsson, IFK Helsingborg, och Jennifer Quick, IFK Lund.

Spjut: Amanda Nilsson, Laholm, och Ida Thunberg, Stål.

4x100 meter: Hanna Axelsson, Upsala, Ida Thunberg, Stål, Amanda Hansson, Hässelby, Saga Berneryd, Spårvägen, och Jonna Claesson, Stora Skedvi.

4x400 meter: Martina Winberg, Mölndal, Celina Reichard, Spårvägen, Beatrice Brink, Kville, och Julia Frisk, IFK Växjö.

P17

100 meter: Henrik Larsson, IF Göta, och Michael Nyabako, IFK Helsingborg.

200 meter: Henrik Larsson, IF Göta, och Kasper Kadestål, Öresund.

400 meter: Carl Bengtström, Örgryte, och Johan Alsing, Östersund.

800 meter: Edvin Hagberg, Tureberg, och Iyuel Ayele, Huddinge.

1500 meter: Ahmet Abdullahi, Ullevi, och Mathias Söder, Kongahälla.

3000 meter: August Mollén, Tjalve Norrköping, och Abdihalaq Nooh, Ullevi.

3000 meter hinder: Ludvig Bjurelid, Högby, och Olof Silvander, IFK Lidingö.

110 meter häck: Joel Bengtsson, IFK Helsingborg, och Linus Kapstad, Umedalen.

400 meter häck: Anton Bertilsson, Habo, och Arvid Gustafsson, Upsala.

Höjd: Simon Wiklund, Wiske, och Joakim Wadstein, Tjalve Norrköping.

Stav: Tom Johansson, KFUM Örebro, och Simon Thor, IFK Märsta.

Längd: Jonas Renz, Tjalve Norrköping, och Carl Ejnar Eskiniemi, Hellas.

Tresteg: Markus Lundborg, Ullevi, och Linus Bertilsson, Örgryte.

Kula: Emil Nilsson, Habo, och Lukas Björninger, Tureberg.

Diskus: Alexander Sjögren, Kalmar, och Patrik Lindstedt, Hässelby.

Slägga: Ragnar Carlsson, Falun, och August Bergstrand, Ullevi.

Spjut: Gustav Liljeblad, Mölndal, och Carl Widenholm, Hellas.

4x100 meter: Henrik Larsson, IF Göta, Kasper Kadestål, Öresund, Joel Benghtsson och Michael Nyabako, IFK Helsingborg, samt Linus Kapstad, Umedalen.

4x400 meter: Carl Bengtsröm, Örgryte, Kasper Kadestål, Öresund, Arvid Gustafsson, Upsala, och Edvin Hagberg, Tureberg.