2015-11-23 13:16

2015-11-23 13:16

Värmland bäst i SM och RM

SKYTTE: Sju värmländska medaljer i Kinna

Sveriges bästa luftgevärskyttar kommer från Värmland.
Vid luftgevärs-SM och -RM i falling target tio meter i Kinna blev det nästan storslam för värmlänningarna.

På ungdomssidan finalvann Hugo Zadewasser från Skoga-Ekshärad RM-klassen, över klubbkompisen Evelina Sundström. Hugos segersiffror blev 9–8.

De värmländska framgångarna fortsatte med seger i distriktslagtävlingen i RM-tävlingen genom Tobias Ness och Moa Nilsson från Arvika samt Skoga-Ekshäradstrion Evelina Sundström, Tilde Sundström och Hugo Zadewasser.

Lägg till detta att syskonduon Evelina och Tilde Sundström dessutom vann RM för föreningslag.

Knapp finalförlust

i SM-klassen överraskade Albin Johansson Lekvattnet-Torsby, med att knipa silvret i en tät och nervig final där gotländskan Frida Eriksson, Stenkumla, vann med knappa 5–4.

I JSM-klassen blev det brons för Filipstadstjejen Emilia Bédoire, som mötte den blivande vinnaren Louise Nilsson, Sjuhärad, redan i semifinal och blev besegrad med 5–8.

Brons blev det även till Värmland i lagtävlingen genom trion Elin Arnesen, Eda, Emilia Bédoire, Filipstad, och Albin Johansson, Lekvattnet/Torsby.

På ungdomssidan finalvann Hugo Zadewasser från Skoga-Ekshärad RM-klassen, över klubbkompisen Evelina Sundström. Hugos segersiffror blev 9–8.

De värmländska framgångarna fortsatte med seger i distriktslagtävlingen i RM-tävlingen genom Tobias Ness och Moa Nilsson från Arvika samt Skoga-Ekshäradstrion Evelina Sundström, Tilde Sundström och Hugo Zadewasser.

Lägg till detta att syskonduon Evelina och Tilde Sundström dessutom vann RM för föreningslag.

Knapp finalförlust

i SM-klassen överraskade Albin Johansson Lekvattnet-Torsby, med att knipa silvret i en tät och nervig final där gotländskan Frida Eriksson, Stenkumla, vann med knappa 5–4.

I JSM-klassen blev det brons för Filipstadstjejen Emilia Bédoire, som mötte den blivande vinnaren Louise Nilsson, Sjuhärad, redan i semifinal och blev besegrad med 5–8.

Brons blev det även till Värmland i lagtävlingen genom trion Elin Arnesen, Eda, Emilia Bédoire, Filipstad, och Albin Johansson, Lekvattnet/Torsby.