Andrea hoppas på 200 hoppare i påsk

RIDSPORT

I helgen arrangerar Karlskoga ridklubb sin årliga tävling Påskhoppningen. Tävlingen innehåller 200 starter varav ett par är stora lokala hopp att räkna med.
– Jag tror på en lyckad tävling, säger Karlskoga ridklubbs Andrea Bylock som engagerats som tävlingsledare.
Publicerad: 2012-04-05 11:00
Andrea Bylock är tävlingsledare för påskhoppningarna och för en sådan ingår hinderbygge i arbetet.
Foto: Bengt Björk
 [Förstora] 

Tävlingen är uppdelad som så att på fredag avgörs ponnyklasserna och på lördag avgörs hästklasserna. I år är dock inte Påskhoppningen enbart en individuell tävling. Tävlingen gäller dessutom som seriedebut för division 3 i både ponny- och hästklassen. Det lär med andra ord bli full fart ute i Botorp till helgen.

– Tävlingen innehåller 200 starter och så tillkommer det lag till division 3-serien. Till lagtävlingen är åtta ponnylag och fyra hästlag anmälda. Varje lag består av fyra tävlande, berättar tävlingsledaren Andrea Bylock.

Hur är deltagarsiffran jämfört med tidigare år?

– Den brukar ligga runt 200, säger Bylock.<br/>Bylock och resten av Karlskoga ridklubb känner sig väl förberedda inför tävlingen.

– Vi har ett team som har varit med och arrangerat i några år nu. Vi vet vad som krävs och tror på en lyckad tävling. Förhoppningsvis får vi även schysst väder.

Helgens tävling lockar deltagare från många olika klubbar, vilket Bylock så klart glädjs åt. Men tävlingen innehåller alltjämt 30 lokala ryttare och Bylock tror att dessa kommer vara på hugget nu när det vankas hemmatävling.

– Från vår klubb tävlar Hanna Larsson på lördag och Emilia Svensson på fredag. De tävlar i klassen clearround, som egentligen inte är någon tävling. Men vi hoppas på goda rundor.<br/>

Finns det något extra stort hemmahopp?

– Det är många rutinerade ryttare om ställer upp, säger Bylock och nämner bland annat Karlskogatjejen Malin Åkerberg som numera tävlar för Örebro Fältrittklubb och gör sju starter under lördagen.

Dennis Pavlovic
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
Fredag och lön för väldigt många. I papperstidningen får du tips om vad du kan göra för pengarna.

Fynda på stan eller kanske gå och se Olle Ljungström i Mariebergsskogen i morgon?

Fler evenemangstips och butikserbjudanden i pappersupplagan. Missa inte det!

Webbfrågan
Skulle du vilja lära dig mandarin, världens största språk?

Parkväxande blomma.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Sök recept
Till hittarecept.se