Kils OK favorit till ny serievinst

ORIENTERING

Vilken värmländsk orienteringsklubb har bästa bredden?
Publicerad: 2012-08-24 07:30
Jan Olm bidrog verksamt till att Kils OK vann Värmlandsseriens högsta division ifjol. Dags för en upprepning i år när serien avgörs vid Tyrstugan i Karlstad i helgen?
Foto: Olov Öström
 [Förstora] 

På söndag ska det avgöras. En sak är säker. Det är inte distriktets största klubb, OK Tyr, som vinner. Tyr är nämligen arrangör för tävlingen och får som sådan inte delta. Tävlingsarena är Tyrstugan.

Kils OK vann högsta divisionen ifjol närmast före Västvärmlands OK. Det är ingen skräll tro att Kil vinner igen. Klubben har många duktiga ungdomar och den bäste senioren i Jan Olm.

435 deltagare är föranmälda. Med det är Värmlandsserien en av de största tävlingarna i distriktet det här året. Det är visserligen färre löpare än tidigare år men bara det faktum att Tyr inte deltar betyder att det blir runt 100 färre än normalt.

Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
Webbfrågan
Vad saknar du mest på och i Vänern?

Parkväxande blomma.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Sök recept
Till hittarecept.se