Ormchock för Tyr-tjejer

ORIENTERING: Linda och My blir giftiga den här säsongen

Orienteringssporten handlar som bekant om att hitta rätt.
Och att behärska den terräng man befinner sig i – även om den innehåller stora svarta ormar med brandgula streck...
Tyr-tjejerna Linda Take och My Westlund kan numera gå ”spik på” även i Sydafrika.
– Det har varit en fantastisk upplevelse, säger Take.
Publicerad: 2012-01-17 13:44
My Westlund och Linda Take i campen i staden Stellenbosch. [Förstora] 
Linda Take och My Westlund från OK Tyr har tränat i Sydafrika med landslaget – i kuperad terräng med orminslag. [Förstora] 
Sämre utsikt kan man ha under ett träningspass. Här springer landslagsorienterarna i Godahoppsuddens nationalpark. [Förstora] 
Bilden ljuger. Linda Take hade inte tid till något strandliv under träningslägret i Sydafrika. [Förstora] 

Orienteringslandslaget har den senaste tvåveckorsperioden sysslat med att färglägga en tämligen vit fläck på sportens karta. Det har hållits ett öppet läger i Sydafrika, och på plats har värmländska Tyr-duon Linda Take och My Westlund varit.

– Vi har tränat både distans och kortare sträckor och kört två pass per dag. Det har varit intensivt men väldigt kul, säger Linda Take.

Skillnad mot Tyrstugan

Att det är viss skillnad på bergen utanför Stellenbosch och granskogen vid Tyrstugan fick Linda och My erfara redan under det första träningspasset.

– Vi var ute och körde distans i bergen och jag låg först i min grupp. Plötsligt låg en stor svart orm med brandgula streck mitt på stigen framför mig...

Och du tog ett spänstigt skutt och flög över den, eller?

– Nej, det kan man inte säga. Snarare var det väl så att jag tvärnitade och ingen i min grupp kunde missa att det låg nåt på stigen, för jag skrek så det hördes hem till Värmland, haha.

Och hur gjorde ni sedan, mitt i all ormchock?

– Vi övervägde faktiskt att vända och springa tillbaka samma väg som vi kommit, skrattar Linda. Men sedan lyckades vi trots allt ta oss förbi den där ormen, men jag vet fortfarande inte vilken art det var.

”Rejält kuperat”

Träningsterrängen var dramatisk även utan inslag av vilda djur.

– Det blev tuffa pass. Landskapet är rejält kuperat, säger Take på telefon från Kapstaden.

Träningscentret i Stellenbosch har blivit allt hetare för nerkylda nordbor. Friidrottslandslaget fanns också på plats under de här veckorna.

Närheten till Kapstaden och framför allt Godahoppsudden lockar förstås också.

Längst ner på udden

Linda Take och My Westlund fick också dela upplevelsen av att träna i nationalparken vid Godahoppsudden.

– Det går knappt att beskriva i ord, en otrolig upplevelse. Man ville nästan avbryta passet för att stanna och titta på utsikten, säger Linda.

Vilket intryck fick du av landet Sydafrika i övrigt?

– Det är ett mycket vackert land. Men ett land som har en del problem, inte minst med kriminalitet. Det var inget vi såg något av i Stellenbosch, men i Kapstaden tog jag inga ensamma kvällspromenader, det kan jag säga.

Linda Take har hållit hög klass i många år, och det här äventyret har blivit något av en nytändning.

– Även om det är nollgradigt hemma och 30-35 grader i Sydafrika så är jag riktigt sugen på orientering. SM och elitserien är målen med säsongen som jag ser det nu.

Mikael Adamsson
054-19 97 24
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT

Våra husdjur fokuserar i dag på vikten av att man hittar ett passande namn på sitt husdjur, och kommer med lite tips på vad man ska tänka på.

– Hela helgens sportresultat

– Kolla hur bra du har hängt med i nyhetsflödet med Nutidstipset

Webbfrågan
Vann rätt låt i Eurovision?

Parkväxande blomma.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Sök recept
Till hittarecept.se