P-G satsar på vinst i Frankrike

MOTOR. P-G tre efter första sträckan

Under torsdagen drog Frankrikes deltävling av rally-VM i gång. För P-G Andersson kan deltävlingen innebära att han i praktiken säkrar segern i Super 2000-klassen.
– Självklart går jag för seger, menar Årjängsföraren.
Publicerad: 2012-10-05 07:30

Förutsättningarna är enkla, vinner P-G rallyt i Frankrike, samtidigt som hans värsta konkurrenter, Carig Breen och Hayden Paddon tappar poäng, leder han sin klass i rally-VM med såpass stor marginal att det räcker för värmlänningen att bara ta sig i mål på den sista deltävlingen.

Under torsdagen var det dags för franska rallyts första sträcka. En superspecial på 3,5 km, där förarna fick köra tre varv runt en bana.

För P-G slutade sträckan med en tredjeplats i Super 2000-klassen. Endast 0,7 sekunder bakom totaltvåan Carig Breen, som leder efter första dagen.

I WRC-klassen leder Thierry Neuville, Belgien, efter första sträckan.

”Känns bra”

Med siktet inställt på seger, hoppas P-G på en lyckad helg.

– Det känns riktigt bra nu, och jag hoppas det gör det efter helgen med, kommenterar Andersson.

Franska rallyt körs i områden kring Strasbourg, och totalt ska förarna köra 40 mil, uppdelat på 22 specialsträckor.

Emil Mattsson
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
Fredag och lön för väldigt många. I papperstidningen får du tips om vad du kan göra för pengarna.

Fynda på stan eller kanske gå och se Olle Ljungström i Mariebergsskogen i morgon?

Fler evenemangstips och butikserbjudanden i pappersupplagan. Missa inte det!

Webbfrågan
Skulle du vilja lära dig mandarin, världens största språk?

Parkväxande blomma.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Sök recept
Till hittarecept.se