Här firas segern i Swedish GT B både individuellt och i teammästerskapet av Lennart och Jimmy Bohlin framför sin Aston Martin GT4. I teamet ingår också Johan Skyllqvist och Conny Gillström.
Här firas segern i Swedish GT B både individuellt och i teammästerskapet av Lennart och Jimmy Bohlin framför sin Aston Martin GT4. I teamet ingår också Johan Skyllqvist och Conny Gillström. Foto: Marcus Wengelin

Oenighet vem som vann mästerskapet

Motor: Blir det totalseger i Swedish GT B för Bohlins eller ej?

Det råder stor oenighet om vem som vann teammästerskapet i Swedish GT B efter lördagens final på Tierp Arena.
– Jag vann individuellt och vi vann också teammästerskapet. Det är fräckt av West Coast Racing att påstå något annat, säger Lennart Bohlin.
Publicerad: 2012-09-17 09:01

Lennart Bohlin och sonen Jimmy vann nämligen finalracet i Tierp i Torbjörn Holmstedts Aston Martin, och enligt Lennart säkrade man därigenom båda titlarna.

Men West Coast Racing gick sedan ut på sin hemsida och förklarade att Chris Midmark och Anders Holmberg vann teammästerskapet med en poängs marginal till Lennart Bohlin i BR Motorsport.

Förvirringen är uppenbarligen stor över vem som vann.

– Utifrån de resultat jag har fått så har Midmark och Holmberg vunnit teammästerskapet för West Coast Racing, säger Johan Meissner, presschef på TTA.

Anledningen till alla denna förvirring är enligt Lennart Bohlin att man i efterhand har ändrat resultatlistan från tävlingen på Anderstorp den 1 september. Det strulade med tidtagningen vid tävlingen på Anderstorp och tävlingsledningen tros ha missat att en av de norska Ginettabilarna kom in före Bohlin i racet.

– Men ingen protest lämnades in och resultatlistan från Anderstorp överklagades inte heller och i och med att tävlingsledningen undertecknat resultatlistan är det den som gäller. Man kan inte i efterhand ändra ett fastställt resultat, men det är vad man nu har gjort. Vi fick besked om detta i fredags. Men så här kan man inte göra och det har aldrig hänt tidigare, säger Lennart Bohlin och förklarar att han inte tänker lämna ifrån sig de båda segrarna frivilligt.

– Vi vann tävlingen i Tierp med tjugofem sekunder för Midmark och Holmberg, och genom den segern anser jag att vi också är segrare i båda mästerskapen, säger Lennart Bohlin.

– Vi är ett litet team med små resurser jämfört med ett team som West Coast Racing, och jag tycker det är lite kul att vi kan vinna över dem, fortsätter Bohlin.

Huruvida Bohlins får behålla segern i teammästerskapet, eller om TTA går ställer sig på resursstarka West Coast Racings sida i den här tvisten återstår att se.

Bo Walldén
0586-72 13 53
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
Sugen på att börja odla dina egna kryddor?

Då är du inte ensam, intresset för egna örtagårdar blomstrar för fullt och dagens Hus & hem ger tips och inspiration.

– Travtips V86 och V75 med startlistor.

– Familjenytt.

Webbfrågan
Odlar du egna kryddor?

Parkväxande blomma.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Sök recept
Till hittarecept.se