Jocke tvåa efter första VM-testet

Enduro: VM-deltävling

Den sjätte deltävlingen i enduro-VM körs just nu i Karlsborg.
Efter fredagens test ligger Jocke Ljunggren från Karlskoga tvåa.
Publicerad: 2012-08-24 22:24

Det var med 69 hundradelar som han fick stryk mot britten David Knight vid gårdagens inledande test. Det var ett superspecialtest av extremtyp där förarna körde en parallell banan – två och två.

Hela tävlingen avgörs med start och mål på Molidens idrottsanläggning i Karlsborg, som ligger nära Karlsborgs fästning och Vättern.

På lördagen kommer tävlingen att starta klockan 9.00 vid Moliden. Därifrån kör förarna ut till Kråks skjutfält, där ett motocrosstest kommer att köras. Detta test består till största delen av gräs och lättare skogskörning.

Därefter kör förarna vidare via Vaberget, för att sedan hoppa över Göta kanal (bro finns för de som inte vågar) för att komma till serviceplatsen i Forsvik.

Efter service kör förarna vidare över Flugebyn och Perstorp, för att komma fram till ett endurotest i anslutning till Hammarnäset. Detta test kommer att bestå av klassisk kuperad svensk terräng med skogsåkning bland stenar, rötter och sand.

Förarna kör därefter genom Karlsborg tillbaka ner till Moliden, där ett extremtest som består av stockar, stenar och andra hinder kommer att köras. Efter detta är det dags för service och sedan ut på ett nytt varv. Hela banan kommer att köras tre varv, både på lördag och söndag.

Precis som 2004 står Svea Enduroklubb som huvudarrangör med FMCK Skövde, Tibro MK, Götene MK, Mariestads EK, Töreboda MK, Carlsborgs MK, Försvarsmaktens EK, Tidaholms MK och Falköpings MK som medarrangörer.

Andreas Svahn
0586-72 13 40
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
På lördagar är papperstidningen alltid extra tjock. I dagens Helg-bilaga bland annat:

– Arkitektur: Bor du i ett kulturhus?

– Träna: Måste man äta proteiner?

– Resor: Chefredaktör'n bland ruiner

– Djur & natur: Skogens färggrannaste fågel

Webbfrågan
Vad saknar du mest på och i Vänern?

Parkväxande blomma.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Sök recept
Till hittarecept.se