Hörbing laddar om i ny rallycup

Rally

Strul förstörde chanserna på SM-guld – igen. Nu tar Eddie Hörbing på seger i Svenska Rallycupen i stället.
– Det finns bara en placering som räknas, säger han.
Publicerad: 2012-07-05 07:30 | Uppdaterad: 2012-08-24 08:30

Foto: Ingvar Carlsson
 [Förstora] 

Efter att 2010 ha vunnit Supercupen gjorde Karlskogaföraren Eddie Hörbing 2011 sin första seriösa satsning mot ett SM-guld i rally.

Halvvägs in i säsongen såg det ut som att han skulle lyckas – sedan startade strulet och Hörbing fick nöja sig med andraplatsen bakom evige kombattanten Mats Jonsson, som tog sitt 17:e SM-guld.

I våras fortsatte strulet. Hörbing kom inte till start i första SM-deltävlingen och tvingades bryta både andra och tredje tävlingarna efter bara några sträckor. Då var chanserna till SM-guld redan långt borta.

– Det var skitsaker som gick fel. Sensorer som gick sönder och sådant man inte kan råda över. Det var inget vi kunde ha gjort annorlunda, det var bara att packa ihop och åka hem, suckar Hörbing.

En klen tröst

De sträckor han ändå kunnat genomföra har han visat att han liksom i fjol har bättre fart i sin Ford Escort än Jonsson har i sin. En klen tröst.

– Det finns bara en placering som räknas. Tvåan är den första förloraren. Så har jag alltid känt, inte minst när jag fick SM-silver i höstas, säger han.

Därför får de avslutande SM-deltävlingarna nu komma i andra hand. I stället siktar Hörbing på att ta hem Svenska Rallycupen. För drygt två veckor sedan vann han Esabrallyt i Laxå efter att ha varit snabbast på alla specialsträckorna och på lördag siktar han på ny seger i Gästabudstrofén i Nyköping.

– Det är den bästa svenska rallyserien efter SM nu, och jag vann den i fjol. Egentligen är det tuffare att placera sig här än på SM, för det är betydligt fler som kommer till start. Och det är klart att jag siktar på att ta hem mästerskapet, säger Hörbing.

Jonas Brännmyr
0586-72 13 00
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT

Våra husdjur fokuserar i dag på vikten av att man hittar ett passande namn på sitt husdjur, och kommer med lite tips på vad man ska tänka på.

– Hela helgens sportresultat

– Kolla hur bra du har hängt med i nyhetsflödet med Nutidstipset

Webbfrågan
Vann rätt låt i Eurovision?

Parkväxande blomma.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Sök recept
Till hittarecept.se