"Besviken på vår offensiv"
FOTBOLL: Noll mål mot division 1-lag
Då grämer sig Patrik Werner mer åt avsaknaden på mål framåt än de tre insläppta.
– Jag är mer besviken på vår offensiv, säger DIF-tränaren.
Degerfors IF visste på förhand att de fått en mardrömslottning i svenska cupen.
Örgryte, Sveriges kanske bästa division 1-lag, på bortaplan.
Och det gick inte alls särskilt bra. Tre mål i baken, inga framåt. Och så var den cupsagan över.
"Var bättre än oss"
– Örgryte var bättre än oss, så var det. Slutdelen av första halvlek och inledningen av andra får vi godkänt, annars kan vi bättre, säger Patrik Werner.
DIF-tränaren visste inte om det var Medvegy på kanten eller nya mittbacksduon som skulle lastas för målen.
– Jag har inte sett dem på video än, men det känns i varje fall inte som vi kan lasta mittbackarna för målen, säger han.
– Tittar vi på deras match i stort så gör de en del bra grejer, samtidigt måste de dra lärdom av den här matchen. Man måste ha mer koll som mittback än ytterback. Som ytterback kan man styra spelaren åt en kant hela tiden, som mittback kan man komma in både framför och bakom och på båda sidor.
Relativt nöjd
Werner var dock relativt nöjd med sitt nykomponerade försvar. Mindre med anfallet, där ingenting fungerade.
– Vi skapar inte mycket och tar inte vara på det lilla som ändå blir. Som i första, när målvakten får ut ett ben på Christopher Brandeborns läge. Eller i andra, när Amadaiya Rennie är igenom men väljer att passa Erik Nilsson som skjuter utanför. Jag är mer besviken på offensiven än defensiven, vi skapade inte nog med chanser, säger Werner som gladdes mest åt unge Ferhad Ayaz inhopp och tidigare långtidsskadade Gheorghe Andronic 90 minuter.
– Ferhad har klivit upp i A-truppen på slutet och fick göra sin första riktiga match nu. Han var pigg, gjorde några bra grejer, men det var ett tufft läge för honom. Andronic har fortfarande en bit kvar till formen, och kände sig lite sliten efteråt, hade lite känningar i foten. Men det var nyttigt för honom att få speltid.
På onsdag, mot Assyriska, saknar DIF fyra avstängda spelare. Bland dem målvakten Brian Edwards. Det har ryktats om att provspelande målvakten William Amamoo kan bli spelklar redan till den matchen, men det är något Werner avfärdar helt.
Får se
– Så kommer det inte att bli, vi räknar med att Jonas Bohlin (som valde att sitta på bänken i söndagens match på grund av höftproblem) kommer stå. Sedan får vi se vad som händer med William, om vi kan hitta en lösning med honom, att han kommer in som någon typ av backup, innan transferfönstret stänger den 31 augusti.
Om Niklas Klingberg, som dras med ljumskbesvär och klev av i halvtid mot Värnamo i måndags, kommer kunna spela mot Assyriska är fortfarande oklart.
– Vi ska testa honom på träningen under måndagen, vi har vissa förhoppningar om att han kommer att kunna spela.














































