Samma fel när Ring tappade andraplatsen: "Helt osannolikt"
RALLY: Hastighetsvajern sabbade chanserna – igen
Då hände det osannolika: Hastighetsvajern gick av för andra året i rad – och Tony Ring tappade till femte plats i Midnattssolsrallyt.
– Helt osannolikt, säger han.
Foto: Privat [Förstora]
Karlskogas raceress Tony Ring var på väg mot sin första pallplacering någonsin i Midnattssolsrallyt efter att under fredagen ha kört upp sig till andra plats i sammandrag.
En placering han höll, med god marginal bakåt, ända tills tre sträckor återstod på lördagen. Då gick hastighetsvajern av. Exakt samma problem som stoppade hans jakt på topplaceringar i fjol.
– Det är helt otroligt, det ska inte kunna hända. Det är ett fel man knappt hört talas om, och så drabbas man av det två år i rad. Okej att det ände i fjol, då körde vi en Saab från 50-talet, men i år körde vi en Fiat från 1980 och då snackar vi oflyt, säger Ring.
Eftersom Ring kör i regularityklassen, där det gäller att genomgående hålla en förutbestämd hastighet på specialsträckorna och inte om att köra så fort som möjligt, var det nästan omöjligt att fortsätta utan fungerande hastighetsmätare.
"Gick okej"
Han tvingades köra på känsla och straffpoängen rasade in. När han passerade mållinjen på sista specialsträckan hade han tappat från andra till femte plats.
– Vi fick hanka oss fram på slutet, och det gick ändå okej. Men vi är jäkligt besvikna att vi inte kunde ta andraplatsen. Visst, vi gjorde vad vi kunde och kunde inte påverka att vajern gick av, men det känns ändå surt, säger han.
Ledande Peter Fixell, Västerås MS, höll undan till seger med stor marginal medan Trollhättans Bertil Trued tog över Rings andraplats efter haveriet. Gnestas Emil Åberg tog tredjepaltsen och KAK:s Lars-Erik Larsson blev fyra i klassen. I den andra regularityklassen, med extramonterad trippmätare tillåten, vann norrmannen Thorbjörn Bye.
Vaxholms Tom Damberg tog hem det historiska rallyt 14 sekunder före Mikael Oscarsson, SMK Södermanland, som buttade ned 17-faldige svenske mästaren Mats Jonsson till tredjeplatsen på allra sista sträckan.
För Rings del är det nu oklart vad nästa utmaning blir. Eventuellt kan det bli en styrning för Ferrari på klassiska Nürburgring i höst.
– Vi får se vad det blir, enstaka långlopp skulle passa mig perfekt. Jag har testat mycket åt Ferrari i år och skulle tycka det var kul att köra någon tävling också, säger han.


















































