Nu ska Nobel upp i elitserien igen

BOWLING

Helgen efter påsk börjar bowlingkvalet och Nobel ska försöka ta sig tillbaka till elitserien. det gör de genom att i första kvalomgången ta sig an Norrköpings-laget Kaskad i Västerås.
Publicerad: 2012-04-04 07:30

Nobel börjar sitt kval till elitserien söndagen 15 april, vart det sedan bär av vet ingen.

– Vi får ta till den gamla klyschan, en match i taget, säger Peter Igelström. Det kan bli fyra kvalomgångar och vi måste ta det match för match så får vi se. Vi vill upp i elitserien igen helt klart.

Kvalmatcherna spelas på neutral plan och det kan komma en del överraskningar i form av udda oljeprofiler och annat. Västerås vet dock Nobel en del om, de har såväl gått upp i elitserien som ramlat ur den där.

– Vi har spelat en del där också så den profilen kan vi ganska bra.

Sex lokala lag kvalar, bland annat Nobels samtliga tre. Nobel F ska försöka ta sig upp i division 1 och möter i första kvalomgången Smeden i Örebro, Kasi deltar i samma kval liksom Asterix, Kasi möter Trix i Karlstad och Asterix Loket, också i Karlstad.

Nobel F2, det andra reservlaget som försöka nå division 2. De kvalar mot Pollux i Hagfors och Bofors ska försöka göra sammalunda och möter inledningsvis Glam F i Lindesberg.

Ingvar Carlsson
0586-72 13 31
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
Webbfrågan
Besöker du loppisar?

Parkväxande blomma.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Sök recept
Till hittarecept.se