"Har inte kniven mot strupen längre"
ISHOCKEY: Sunne IK är på rätt köl igen
Men ett år efter degraderingen till division III är klubben på rätt köl igen.
– Nu har vi inte kniven mot strupen längre och kan betala våra räkningar, säger ordföranden Mikael Hallstensson.
Foto: Bengt Krönström [Förstora]
Det var under säsongen 2010/2011 som Sunnes ekonomiska situation blev akut.
Klubben kvalade sig kvar i division I men begärde sig ändå ner i seriesystemet.
Mår bättre
Omstarten i division III förra året var en nödvändighet för Sunnes överlevnad.
– Ekonomiskt mår vi mycket bättre nu än för några år sedan. Nu har vi en framtid och målet är att vi ska vara skuldfria inom två år.
Sunne var i många år ett etablerat division I-lag.
Den här säsongen är klubben nykomling i division II.
– Vägen tillbaka till division I är väldigt lång och att ta sig tillbaka dit är ingen målsättning vi har de närmsta åren. Nu vill vi hålla verksamheten på en bra nivå och skapa en klubb att trivas i.
Sunne tänker skynda långsamt.
– Första målet är att etablera oss i division II. Just nu försöker vi att åstadkomma långsiktiga lösningar och skapa bra relationer med våra samarbetspartners, säger Hallstensson.
Åtta nyförvärv
På spelarfronten kan Sunne räkna in inte mindre än åtta nyförvärv inför den säsongen.
Trion Christian Hammar, Rikard Persson och Victor Ejdsell från Viking. Patrik Olsson och Niklas Skoog från Munkfors, Anders Skoog från Skövde samt duon Jesper Dagerbäck och Ola Grönqvist som har anslutit från Arvika.
– Det kommer att bli betydligt tuffare i division II men förhoppningsvis kommer vi att klara av det bra. Försäsongen har i alla fall lovat gott, säger tränaren Mikael Johansson.
Den tunna truppen är dock ett orosmoln.
– Eftersom vi har blivit av med både J18- och J20-laget kan vi inte plocka upp några juniorer som många andra lag kan göra. I dagsläget har vi bara sex backar så vi är beroende av att spelarna håller sig friska.
Hoppas på övre halvan
Johansson hoppas att laget ska tillhöra tabellens övre halva.
– Vi har spänt bågen trots att vi är nykomlingar men det finns många bra lag i den här serien. Forshaga tror jag kommer att segla i väg i toppen, de har en riktigt vass forwardsbesättning, avslutar han.
30/9: Karlskoga–Arvika.
3/10: Köping–Karlskoga, Sunne–Arvika, Örnen–Grums, Munkfors–Åmål, Forshaga–Hallsberg, Hammarö–Nor.
Källa:





































