Talangen skolar om sig till back

ISHOCKEY: "Svensk hockey har en skriande brist på spelskickliga backar"

Det började med Freddan Eriksson.
Nu är det på väg att bli en trend.
Unga hockeyforwards som skolar om sig till back för att få fart på karriären igen.
Senaste exemplet är förre FBK-talangen Filip Gunnarsson, 21.
Publicerad: 2012-09-07 09:17
Förre FBK-talangen Filip Gunnarsson, 21, skolar om sig till back för att få fart på karriären igen.
Foto: Ingvar Carlsson
 [Förstora] 

Han blev klar för Forshaga i onsdags. Som nybliven back.

– Jag spelade med Wien i förstaligan ifjol och fick ett kontraktsförslag från nykomlingen Dornbirn inför den här säsongen. Men jag trivdes inte där och erbjudandet var dessutom för dåligt. Nu väljer jag att flytta hem, skola om mig till back och göra en omstart med Forshaga i tvåan i stället, berättar Filip.

Elitserien som 17-åring

Han kom fram som ett stort löfte i FBK:s organisation och fick spela en elitseriematch, mot Brynäs redan säsongen 2008-09 som 17-åring. Men karriären kom av sig. 2010-11 spelade Filip i tre klubbar, Skåre, Bofors och Asplöven. Förra säsongen fick han kontrakt med Tommy Samuelssons Wien.

– Jag tror det här kan bli bra. Svensk hockey har en skriande brist på spelskickliga backar. Filip är en smidig spelare och duktig skridskoåkare med spelsinne. Vi kommer att få se fler exempel. Filip startar om i ett försök att nå eliten. Jag ser det som en riktigt seriös och intressant satsning, säger förre FBK-stjärnan Peter Nordström som tränar Forshaga.

”Norda” fortsätter:

– Om Filip lyckas är vi beredda att låna ut honom till ettan eller allsvenskan.

Det mest kända exemplet på lyckad omskolning under senare år är FBK:s förre guldhjälte Freddan Eriksson som fick fart på karriären igen när han skolade pm sig till back. Freddan gör nu sin andra säsong i Frölunda.

Sneglade på Freddan

– Visst har jag sneglat på Freddans utveckling. Det här är inte helt nytt för mig. Jag provad på att spela back några gånger som ungdomsspelare i FBK, berättar Filip.

Han gjorde klart med Forshaga i onsdags och spelade första träningsmatchen samma kväll, mot Mariestad.

– Många tror kanske att jag ger upp karriären när jag går ner till hockeytvåan, men så är det inte alls. Nu har jag fått nog av att flytta runt i olika klubbar och så har jag många kompisar i Forshaga. Nu gör jag en omstart och nysatsning i karriären, säger Filip.

Hockeytvåan startar 2 oktober.

Per Mårtensson
054-19 96 24
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
På lördagar är papperstidningen alltid extra tjock. I dagens Helg-bilaga bland annat:

– Arkitektur: Bor du i ett kulturhus?

– Träna: Måste man äta proteiner?

– Resor: Chefredaktör'n bland ruiner

– Djur & natur: Skogens färggrannaste fågel

Webbfrågan
Vad saknar du mest på och i Vänern?

Parkväxande blomma.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Sök recept
Till hittarecept.se