2016-08-05 06:00

2016-08-05 06:00

Gunnarsson stannar i Vålerenga tre år till

ISHOCKEY: Kommer tränas av den förre förbundskaptenen

Den Färjestadsfostrade forwarden Filip Gunnarsson har förlängt sitt kontrakt med Vålerenga i den norska högstaligan.
Nu kommer han att coachas av ingen mindre än Roy Johansen.

Johansen var Norges förbundskapten i 15 år men lämnade posten efter världsmästerskapet i Ryssland denna sommar.

– Den framtida målsättningen måste vara att vi kommer försöka göra det lika bra som förra säsongen. Då tycker jag att vi fick ut en hel del av laget och spelade för varandra. Det kommer också att bli intressant att se vad Roy Johansen kan komma in med för nya idéer tillsammans med Espen ” Shampoo ” Knutsen, säger Filip Gunnarsson till Oslo-klubbens hemsida.

Den 25-årige värmlänningen anslöt till Vålerenga säsongen 2012-2013 och har nu förlängt kontraktet med ytterligare tre år.

Föregående säsong åkte laget ut i semifinalen mot Lørenskog.

Johansen var Norges förbundskapten i 15 år men lämnade posten efter världsmästerskapet i Ryssland denna sommar.

– Den framtida målsättningen måste vara att vi kommer försöka göra det lika bra som förra säsongen. Då tycker jag att vi fick ut en hel del av laget och spelade för varandra. Det kommer också att bli intressant att se vad Roy Johansen kan komma in med för nya idéer tillsammans med Espen ” Shampoo ” Knutsen, säger Filip Gunnarsson till Oslo-klubbens hemsida.

Den 25-årige värmlänningen anslöt till Vålerenga säsongen 2012-2013 och har nu förlängt kontraktet med ytterligare tre år.

Föregående säsong åkte laget ut i semifinalen mot Lørenskog.