2016-06-27 22:16

2016-06-27 22:16

Ademovski stannar i Viking

ISHOCKEY

David Ademovski förlänger med moderklubben Viking HC.

– Jag jobbar på ett sådant vis att det krockar med hockeyn. Så till att börja med fanns det en del att pussla ihop rent privat för att få det att fungera. Men förutom det så gick jag inte i några andra tankar än att fortsätta kriga för Viking, säger den 22-årige forwarden till klubbens hemsida.

Ademovski gör därmed sin åttonde A-lagssäsong i Hagfors i vinter. Föregående spelår stod han för 16 poäng (4+12) på 23 division 2-omgångar och fyra poäng (1+3) i kvalet.

– Jag jobbar på ett sådant vis att det krockar med hockeyn. Så till att börja med fanns det en del att pussla ihop rent privat för att få det att fungera. Men förutom det så gick jag inte i några andra tankar än att fortsätta kriga för Viking, säger den 22-årige forwarden till klubbens hemsida.

Ademovski gör därmed sin åttonde A-lagssäsong i Hagfors i vinter. Föregående spelår stod han för 16 poäng (4+12) på 23 division 2-omgångar och fyra poäng (1+3) i kvalet.