2016-04-29 18:49

2016-04-29 18:49

"Sälen" Svensson lämnar Munkfors

ISHOCKEY

Efter tre säsonger som huvudtränare i IFK Munkfors får Andreas ”Sälen” Svensson lämna sitt uppdrag i föreningen.

– De vill förnya tränarstaben och det är ”no hard feelings” alls. Det är helt enkelt ett beslut som klubben tagit och som jag respekterar till fullo, men jag hade gärna stannat i Munkfors åtminstone någon säsong till, säger Svensson till klubbens hemsida.

IFK Munkfors hoppas på att kunna presentera en ny tränare inom en snar framtid.

– De vill förnya tränarstaben och det är ”no hard feelings” alls. Det är helt enkelt ett beslut som klubben tagit och som jag respekterar till fullo, men jag hade gärna stannat i Munkfors åtminstone någon säsong till, säger Svensson till klubbens hemsida.

IFK Munkfors hoppas på att kunna presentera en ny tränare inom en snar framtid.