2016-06-08 22:52

2016-06-08 22:52

Hansen klar för HIBS

INNEBANDY

Den femfaldige norska mästaren Sondre Hansen är klar för Hagfors IBS. Den 21-årige försvararen ansluter från sin modeklubb Slevik.
Kontraktet är skrivet på ett år.

Värvningen av Hansen innebär att värmlänningarna nu har 17 spelare kontrakterade.

Sedan tidigare har division 1-laget gjort klart med Anders Skoog och Björn Nyström från Lesjöfors/Filipstad.

Det norska nyförvärvet beskrivs som en back med offensiva kvalitéer som sitt främsta attribut. HIBS har också en presumtiv brödraduo i a-laget då Sondres lillebror Ludvik går på innebandygymnasiet i Hagfors.

– Det känns väldigt bra att avtalet är påskrivet. När jag har varit i Hagfors så har jag fått ett bra mottagande, och laget verkar vara ett mycket bra gäng. Jag ser fram emot ett bra år med Hibs, säger den U19-landslagsmeriterade spelaren i ett pressmeddelande.

Sondre knackar på dörren till norskt a-landslagsspel och har medverkat på flera landslagsläger.

– Vi hoppas förstås kunna hjälpa Sondre att ta sista klivet in i den ordinarie landslagstruppen framöver. Sondre kommer bli ett riktigt bra tillskott i vårt lag, kommenterar sportgruppens Jonas Ekman.

Värvningen av Hansen innebär att värmlänningarna nu har 17 spelare kontrakterade.

Sedan tidigare har division 1-laget gjort klart med Anders Skoog och Björn Nyström från Lesjöfors/Filipstad.

Det norska nyförvärvet beskrivs som en back med offensiva kvalitéer som sitt främsta attribut. HIBS har också en presumtiv brödraduo i a-laget då Sondres lillebror Ludvik går på innebandygymnasiet i Hagfors.

– Det känns väldigt bra att avtalet är påskrivet. När jag har varit i Hagfors så har jag fått ett bra mottagande, och laget verkar vara ett mycket bra gäng. Jag ser fram emot ett bra år med Hibs, säger den U19-landslagsmeriterade spelaren i ett pressmeddelande.

Sondre knackar på dörren till norskt a-landslagsspel och har medverkat på flera landslagsläger.

– Vi hoppas förstås kunna hjälpa Sondre att ta sista klivet in i den ordinarie landslagstruppen framöver. Sondre kommer bli ett riktigt bra tillskott i vårt lag, kommenterar sportgruppens Jonas Ekman.