2016-05-24 17:50

2016-05-24 17:50

Innebandyn växer i Värmland

INNEBANDY: Lagen blir fler

Karlanda IF gör debut på innebandyscenen.
Det kan konstateras när nu Värmlands innebandyförbund (VIBF) presenterat en preliminär serieindelning inför säsongen 2016/17.

– Kul med nya föreningar och det kan säkert bli ett hett Årjängsderby mellan Karlanda och Nordmarken U i den västra femman, säger Johan Carlsson, konsulent på VIBF.

Försvinner ur seniorseriespel på herrsidan gör plantskolan Nykroppa IBF samt IBF Lesjöfors. På damsidan tillkommer Billingsfors, Karlstad IBF Bredd och Grums IBK. Här är det ännu tveksamt om GS 86 kommer till start.

Johan Carlsson berättar också att antalet värmländska lag i seriespel går åt rätt håll.

– Vi hade 389 lag den senaste säsongen, nu 411 anmälda från yngsta lag till senior, det är jätteroligt.

Så här ser de preliminära seniorserierna ut:

Herrar

Division 2: Edebäck IBF, Hultsberg/Björkås IBF, Karlskoga IBF, Karlstad IBF Bredd, Karlstads IBF Ungdom, Filipstads IBK, Nilsby IK, Skattkärrs IK, Skoghalls IBF, Sunne IBK.

Division 3: Degerfors IBK, Grums IBK, Hagfors IBS U, IFK Väse, Karlstad IBF Ungdom U, Kristinehamns IBF, Nilsby IK U, Nordmarkens IBF, Skoghalls IBK U, Åmåls IBK.

Division 4 Västra: Arvika IBF U, BKI Sunnanå, Dotteviks IF, Koppoms IK, Lennartsfors IF, SK Sifhälla, Solvik IBK, Stavnäs IK, Åmotfors IF, Åmåls IBK U.

Division 4 Östra: Hultsberg/Björkås IBF U, IFK Väse U, Karlstad IBK, Filipstads IBK U, Munkfors IBK, Olsäters SK, SK Örnen, Skattkärrs IK U, Storfors IBF, Åsmyra IBK.

Division 5 Västra: Billingsfors IBK U, BKI Sunnanå U, Dotteviks IF U, Grums IBK U, Karlanda IF, Lekvattnets BK, Mangskog SK, Nordmarkens IBF U, SK Sifhälla U, Sunne IBK U, Åmotfors IF U.

Division 5 Östra: Degerfors IBK U, Deje IBF, GS 86 AIF U, Hertzöga BK, Karlskoga IBF U, Kristinehamns IBF U, Lusasken IBK, Olsäters SK U, SK Örnen U, Åsmyra IBK U.

Damer

Division 2: Degerfors IBK, Edebäck IBF, Hagfors IF Ungdom U, IFK Heden, Karlstad IBF Ungdom U, Kristinehamns IBF, Lesjöfors/FIlipstad IBK, Munkfors IBK, Nordmarkens IBF, Skoghalls IBK U.

Division 3: Arvika IBF, Billingsfors IBK, BKI Sunnanå, Degerfors IBK U, Grums IBK, Karlstad IBF Bredd, SK Örnen U, Skattkärrs IK U, Sunne IBK, Åmotfors IF.

– Kul med nya föreningar och det kan säkert bli ett hett Årjängsderby mellan Karlanda och Nordmarken U i den västra femman, säger Johan Carlsson, konsulent på VIBF.

Försvinner ur seniorseriespel på herrsidan gör plantskolan Nykroppa IBF samt IBF Lesjöfors. På damsidan tillkommer Billingsfors, Karlstad IBF Bredd och Grums IBK. Här är det ännu tveksamt om GS 86 kommer till start.

Johan Carlsson berättar också att antalet värmländska lag i seriespel går åt rätt håll.

– Vi hade 389 lag den senaste säsongen, nu 411 anmälda från yngsta lag till senior, det är jätteroligt.

Så här ser de preliminära seniorserierna ut:

Herrar

Division 2: Edebäck IBF, Hultsberg/Björkås IBF, Karlskoga IBF, Karlstad IBF Bredd, Karlstads IBF Ungdom, Filipstads IBK, Nilsby IK, Skattkärrs IK, Skoghalls IBF, Sunne IBK.

Division 3: Degerfors IBK, Grums IBK, Hagfors IBS U, IFK Väse, Karlstad IBF Ungdom U, Kristinehamns IBF, Nilsby IK U, Nordmarkens IBF, Skoghalls IBK U, Åmåls IBK.

Division 4 Västra: Arvika IBF U, BKI Sunnanå, Dotteviks IF, Koppoms IK, Lennartsfors IF, SK Sifhälla, Solvik IBK, Stavnäs IK, Åmotfors IF, Åmåls IBK U.

Division 4 Östra: Hultsberg/Björkås IBF U, IFK Väse U, Karlstad IBK, Filipstads IBK U, Munkfors IBK, Olsäters SK, SK Örnen, Skattkärrs IK U, Storfors IBF, Åsmyra IBK.

Division 5 Västra: Billingsfors IBK U, BKI Sunnanå U, Dotteviks IF U, Grums IBK U, Karlanda IF, Lekvattnets BK, Mangskog SK, Nordmarkens IBF U, SK Sifhälla U, Sunne IBK U, Åmotfors IF U.

Division 5 Östra: Degerfors IBK U, Deje IBF, GS 86 AIF U, Hertzöga BK, Karlskoga IBF U, Kristinehamns IBF U, Lusasken IBK, Olsäters SK U, SK Örnen U, Åsmyra IBK U.

Damer

Division 2: Degerfors IBK, Edebäck IBF, Hagfors IF Ungdom U, IFK Heden, Karlstad IBF Ungdom U, Kristinehamns IBF, Lesjöfors/FIlipstad IBK, Munkfors IBK, Nordmarkens IBF, Skoghalls IBK U.

Division 3: Arvika IBF, Billingsfors IBK, BKI Sunnanå, Degerfors IBK U, Grums IBK, Karlstad IBF Bredd, SK Örnen U, Skattkärrs IK U, Sunne IBK, Åmotfors IF.