Backen tror på topp tre
INNEBANDY: Nu upplevelse för Lesjöfors/Filipstad
Nu väntar en ny upplevelse på lördag, när hans lag ger sig in i leken i division II.
– Det känns lite konstigt att det blir så korta avstånd till bortamatcherna, nu behöver man inte offra en hel helg för att spela. Men det är svårt att veta något om de andra lagen, säger han.
Foto: Rolf Mårth [Förstora]
Foto: Rolf Mårth [Förstora]
Foto: Rolf Mårth [Förstora]
Foto: Rolf Mårth [Förstora]
Lesjöfors/Filipstad kommer från och med den här säsongen spela i Värmlands högsta distriktsserie, division II, efter att ha tillhört förbundsserierna, division I och högre, sedan många säsonger tillbaka.
Nu blir det inte längre några bortaresor till Sandviken och Västerås, utan till Karlstad och Sunne i stället.
Robin Nilsson, som får ses som en av de mest rutinerade spelarna i truppen, hade gärna sett att hans lag fått spela vidare i division I. Men när säsongen startar på lördag med en bortamatch mot Nilsby ser han även en spännande utmaning i att få ställas nytt motstånd.
– Ja, visst kan det vara så, medger han.
Fler A-lagsspelare behövs
Försäsongen för laget har varit långt i från perfekt och Robin Nilsson är den förste att erkänna att den har gett honom blandade känslor.
– Det har varit svårt att få folk till att dyka upp på träningarna ordentligt, det känns lite tråkigt. Och jag tror inte att vi har fått spela en enda match hittills där vi har haft full trupp, säger han.
Men samtidigt har ni ju nått bra resultat, ni har ju till exempel slagit division I-laget Lindesberg vid två tillfällen.
– Jo, det är sant. Men det är ändå inga riktiga topplag vi har mött. Lindesberg kommer att spela i en svagare division I-serie och jag tror att de kommer att få svårt i den.
Det jag menar är ju att resultaten ändå visar att det finns en stor kapacitet i laget, trots att träningsnärvaron inte har varit den bästa.
– Ja, men så är det ju.
Något som har varit ett stort plus för representationslaget är att klubbens ungdomsverksamhet har fungerat så bra. För när de äldre spelarna inte har kommit har det varit gott om unga och hungriga spelare på träningarna. Robin Nilsson kan dock se en viss fara i att träningstruppen har bestått av så många juniorer.
– Vi har nästan bara haft juniorer på träningarna och fem-sex A-lagsspelare. Inget ont om juniorerna, de betyder väldigt mycket för laget, men det blir inte så optimalt för A-lagsspelet med tanke på att de i många fall är ganska små. Men nu är det såhär och då gäller det att göra det bästa av det.
David Endl – ett utropstecken
Med den kapacitet som truppen ändå har tycker Robin Nilsson att det inte går att sikta på någonting annat än en topplacering den här säsongen.
– Det är alltid svårt att vinna en serie, men att nå topp tre borde vi ha som målsättning i alla fall, säger han.
Finns det någon spelare som du tror kan bli ett riktigt utropstecken den här säsongen?
– Jag tycker att David Endl har varit bra hittills och han har också gjort många mål. Han är en av dem som måste kliva fram i år och ta ansvar, säger Robin Nilsson.
För din egen del då, jag antar att du är sugen på att sätta ett par kassar från distans den här säsongen?
– Ja, det vore kul om det skulle bli så. Vi spelar ju i en sämre serie nu med sämre målvakter, så jag hoppas att någon boll ska kunna trilla in, haha!
Vågar du att tippa resultat i premiärmatchen borta mot Nilsby?
– Det är svårt för jag vet ingenting om Nilsby, men jag tippar att vi kommer att vinna med 7–4.














































