Maria nådde fjärdeplatsen
Friidrott: Tre från Filipstad deltog i JSM
Maria Wennlund var den som var närmast en pallplats, sedan hon blivit fyra i flickor 19-klassens diskustävling med ett 40,80 meter långt kast.
Foto: Filip Kowalski [Förstora]
Flickor 19-klassens diskustävling under junior-SM höll en väldigt hög klass. För att nå pallen skulle det visa sig att Maria Wennlund från Filipstad tvungen att kasta längre än sitt personbästa på 42,22 meter, vilket hon har kastat tidigare under den här säsongen. Hon gjorde ett bra försök, men nådde 40,80 meter som längst.
– Jag hade en jämn och bra serie, så det kändes bra, säger hon om sin insats.
Vinnaren Heidi Schmidt från Täby slog till med mäktiga 53,66 meter, vilket var ett nytt svenskt juniorrekord.
– Det tidigare rekordet var nästan 20 år gammalt, säger Maria.
I pojkar 19-klassens tresteg blev Filipstads Fabrel Kibondzi sexa med ett hopp på 12,69 meter, medan Johanna Larsson inte lyckades att nå ett godkänt resultat i damer 22-klassens kultävling.












































