2017-06-19 18:11

2017-06-19 18:11

Skoog, Eklund och Vestlund till EM

FRIIDROTT

Tre värmlänningar blev på måndagen uttagna till lag-EM den 23-25 juni i Vaasa, Finland.

Sofie Skoog, höjdhopp, Irene Eklund, 4x100 meter och Oscar Vestlund, slägga, kommer att få representera Sverige.

Sverige åkte ur den högsta divisionen 2015 och tävlar nu i andradivisionen.

Sofie Skoog klarade nyligen VM-kvalgränsen (1,94) under Diamond League i Stockholm.

De deltagande länderna är Belgien, Bulgarien, Danmark, Estland, Finland, Irland, Norge, Portugal, Rumänien, Schweiz, Sverige och Turkiet.

Sofie Skoog, höjdhopp, Irene Eklund, 4x100 meter och Oscar Vestlund, slägga, kommer att få representera Sverige.

Sverige åkte ur den högsta divisionen 2015 och tävlar nu i andradivisionen.

Sofie Skoog klarade nyligen VM-kvalgränsen (1,94) under Diamond League i Stockholm.

De deltagande länderna är Belgien, Bulgarien, Danmark, Estland, Finland, Irland, Norge, Portugal, Rumänien, Schweiz, Sverige och Turkiet.

Lag-EM i friidrott

Efter att Sverige åkte ur högsta divisionen 2015 är de blågula friidrottarna i år i andradivisionen.

Den 23–25 juni avgörs detta i finska Vaasa och de deltagande länderna är Belgien, Bulgarien, Danmark, Estland, Finland, Irland, Norge, Portugal, Rumänien, Schweiz, Sverige och Turkiet.

Truppen består av följande namn:

Damer, Elin Östlund (100 m), Matilda Hellqvist (200 m och 4x400 meter), Lisa Duffy (400 m och 4x400 meter), Lovisa Lindh (800 m), Meraf Bahta (1 500 m), Linn Nilsson (3 000 m), Sarah Lahti (5 000 m), Charlotta Fougberg (3 000 m hinder), Elin Westerlund (100 m häck), Hanna Palmqvist (400 m häck), Sofie Skoog (höjd), Angelica Bengtsson (stav), Khaddi Sagnia (längd), Malin Marmbrandt (tresteg), Fanny Roos (kula), Anna Karlsson (diskus), Ida Storm (slägga), Sofi Flink (spjut), Irene Ekelund (4x100 meter), Isabelle Eurenius (4x100 meter), Gladys Bamane (4x100 meter), Pernilla Nilsson (4x100 meter), Ebba Svantesson (4x400 meter), Sofia Johnsson (4x400 meter).

Herrar, Austin Hamilton (100 m och 4x100 m), Felix Svensson (200 m och 4x100 m), Felix Francois (400 m och 4x400 m), Andreas Kramer (800 m), Andreas Almgren (1 500 m), Staffan Ek (3 000 m), Jonas Leanderson (5 000 m), Anton Levin (110 m häck), Isak Andersson (400 m häck), Fabian Delryd (höjd), Carl Sténson (stav), Michel Tornéus (längd), Erik Ehrlin (tresteg), Niklas Arrhenius (kula), Daniel Ståhl (diskus), Oscar Vestlund (slägga), Gabriel Wallin (spjut), Tony Darkwah (4x100 m), Emil von Barth (4x100 m), Sulayman Bah (4x100 m), Dennis Forsman (4x400 m), Kasper Kadestål (4x400 m), Anton Sigurdsson (4x400 m). Platsen på 3 000 m hinder är vakant.

Källa: