2016-06-06 10:21

2016-06-08 13:25

Här är hela spelschemat

FOTBOLLS-EM

Vill du ha koll på matchtiderna - här är hela spelschemat för fotbolls-EM

Gruppspel

10 juni

Frankrike – Rumänien, kl 21.00 (Saint-Denis)

11 juni

Albanien – Schweiz, kl 15.00 (Lens)

Wales – Slovakien, kl 18.00 (Bordeaux)

England – Ryssland, kl 21.00 (Marseille)

12 juni

Turkiet – Kroatien, kl 15.00 (Paris)

Polen – Nordirland, kl 18.00 (Nice)

Tyskland – Ukraina, kl 21.00 (Lille)

13 juni

Spanien – Tjeckien, kl 15.00 (Toulouse)

Irland – Sverige, 18.00 (St-Denis)

Belgien – Italien, kl 21.00 (Lyon)

14 juni

Österrike – Ungern, kl. 18.00 (Bordeaux)

Portugal – Island, kl 21.00 (St-Etienne)

15 juni

Ryssland – Slovakien, kl 15.00 (Lille)

Rumänien – Schweiz, kl 18.00 (Paris)

Frankrike – Albanien, kl 21.00 (Marseille)

16 juni

England – Wales, kl 15.00, (Lens)

Ukraina – Nordirland, kl 18.00 (Lyon)

Tyskland – Polen, kl 21.00 (St-Denis)

17 juni

Italien – Sverige, kl 15.00 (Toulouse)

Tjeckien – Kroatien, kl 18.00 (St-Etienne)

Spanien – Turkiet, kl 21.00 (Nice)

18 juni

Belgien – Irland, kl. 15.00 (Bordeaux)

Island – Ungern, kl 18.00 (Marseille)

Portugal – Österrike, kl 21.00 (Paris)

19 juni

Schweiz – Frankrike, kl 21.00 (Lille)

Rumänien – Albanien, kl 21.00 (Lyon)

20 juni

Slovakien – England, kl 21.00 (St-Etienne)

Ryssland – Wales, kl 21.00 (Toulouse)

21 juni

Nordirland – Tyskland, kl 18.00 (Paris)

Ukraina – Polen, kl 18.00 (Marseille)

Kroatien – Spanien, kl 21.00 (Bordeaux)

Tjeckien – Turkiet, kl 21.00 (Lens)

22 juni

Ungern – Portugal, kl 18.00 (Lyon)

Island – Österrike, kl 18.00 (St-Denis)

Sverige – Belgien, kl 21.00 (Nice)

Italien – Irland, kl 21.00 (Lille)

Slutspel, åttondelsfinaler

25 juni

15.00: (Match 37) 2A-2C (Stade Geoffroy Guichard, Saint-Etienne)

18.00: (Match 38) 1B-3A/C/D (Parc des Princes, Paris)

21.00: (Match 39) 1D-3B/E/F (Stade Bollaert-Delelis, Lens)

26 juni

15.00: (Match 40) 1A-3C/D/E (Stade de Lyon, Lyon)

18.00: (Match 41) 1C-3A/B/F (Stade Pierre Mauroy, Lille)

21.00: (Match 42) 1F-2E (Stadium de Toulouse, Toulouse)

27 juni

18.00: (Match 43) 1E-2D (Stade de France, Saint-Denis)

21.00: (Match 44) 2B-2F (Stade de Nice, Nice)

De två bästa lagen i varje grupp, samt de fyra bästa treorna, går vidare till slutspel.

Kvartsfinaler

30 juni

21.00: (Match 45) Segrare match 37-Segrare match 39 (Stade Vélodrome, Marseille)

1 juli

21.00: (Match 46) Segrare match 38-Segrare match 42 (Stade Pierre Mauroy, Lille)

2 juli

21.00: (Match 47) Segrare match 41-Segrare match 43 (Stade de Bordeaux, Bordeaux)

3 juli

21.00: (Match 48) Segrare match 40-Segrare match 44 (Stade de France, Saint-Denis)

Semifinaler

6 juli

21.00: (Match 49) Segrare match 45-Segrare match 46 (Stade de Lyon, Lyon)

7 juli

21.00: (Match 50) Segrare match 47-Segrare match 48 (Stade Vélodrome, Marseille)

Final

10 juli

21.00: Segrare match 49-Segrare match 50 (Stade de France, Saint-Denis)

Gruppspel

10 juni

Frankrike – Rumänien, kl 21.00 (Saint-Denis)

11 juni

Albanien – Schweiz, kl 15.00 (Lens)

Wales – Slovakien, kl 18.00 (Bordeaux)

England – Ryssland, kl 21.00 (Marseille)

12 juni

Turkiet – Kroatien, kl 15.00 (Paris)

Polen – Nordirland, kl 18.00 (Nice)

Tyskland – Ukraina, kl 21.00 (Lille)

13 juni

Spanien – Tjeckien, kl 15.00 (Toulouse)

Irland – Sverige, 18.00 (St-Denis)

Belgien – Italien, kl 21.00 (Lyon)

14 juni

Österrike – Ungern, kl. 18.00 (Bordeaux)

Portugal – Island, kl 21.00 (St-Etienne)

15 juni

Ryssland – Slovakien, kl 15.00 (Lille)

Rumänien – Schweiz, kl 18.00 (Paris)

Frankrike – Albanien, kl 21.00 (Marseille)

16 juni

England – Wales, kl 15.00, (Lens)

Ukraina – Nordirland, kl 18.00 (Lyon)

Tyskland – Polen, kl 21.00 (St-Denis)

17 juni

Italien – Sverige, kl 15.00 (Toulouse)

Tjeckien – Kroatien, kl 18.00 (St-Etienne)

Spanien – Turkiet, kl 21.00 (Nice)

18 juni

Belgien – Irland, kl. 15.00 (Bordeaux)

Island – Ungern, kl 18.00 (Marseille)

Portugal – Österrike, kl 21.00 (Paris)

19 juni

Schweiz – Frankrike, kl 21.00 (Lille)

Rumänien – Albanien, kl 21.00 (Lyon)

20 juni

Slovakien – England, kl 21.00 (St-Etienne)

Ryssland – Wales, kl 21.00 (Toulouse)

21 juni

Nordirland – Tyskland, kl 18.00 (Paris)

Ukraina – Polen, kl 18.00 (Marseille)

Kroatien – Spanien, kl 21.00 (Bordeaux)

Tjeckien – Turkiet, kl 21.00 (Lens)

22 juni

Ungern – Portugal, kl 18.00 (Lyon)

Island – Österrike, kl 18.00 (St-Denis)

Sverige – Belgien, kl 21.00 (Nice)

Italien – Irland, kl 21.00 (Lille)

Slutspel, åttondelsfinaler

25 juni

15.00: (Match 37) 2A-2C (Stade Geoffroy Guichard, Saint-Etienne)

18.00: (Match 38) 1B-3A/C/D (Parc des Princes, Paris)

21.00: (Match 39) 1D-3B/E/F (Stade Bollaert-Delelis, Lens)

26 juni

15.00: (Match 40) 1A-3C/D/E (Stade de Lyon, Lyon)

18.00: (Match 41) 1C-3A/B/F (Stade Pierre Mauroy, Lille)

21.00: (Match 42) 1F-2E (Stadium de Toulouse, Toulouse)

27 juni

18.00: (Match 43) 1E-2D (Stade de France, Saint-Denis)

21.00: (Match 44) 2B-2F (Stade de Nice, Nice)

De två bästa lagen i varje grupp, samt de fyra bästa treorna, går vidare till slutspel.

Kvartsfinaler

30 juni

21.00: (Match 45) Segrare match 37-Segrare match 39 (Stade Vélodrome, Marseille)

1 juli

21.00: (Match 46) Segrare match 38-Segrare match 42 (Stade Pierre Mauroy, Lille)

2 juli

21.00: (Match 47) Segrare match 41-Segrare match 43 (Stade de Bordeaux, Bordeaux)

3 juli

21.00: (Match 48) Segrare match 40-Segrare match 44 (Stade de France, Saint-Denis)

Semifinaler

6 juli

21.00: (Match 49) Segrare match 45-Segrare match 46 (Stade de Lyon, Lyon)

7 juli

21.00: (Match 50) Segrare match 47-Segrare match 48 (Stade Vélodrome, Marseille)

Final

10 juli

21.00: Segrare match 49-Segrare match 50 (Stade de France, Saint-Denis)