"Vi kommer kvala – om vi når dit"
FOTBOLL: Efter alla rykten och spekulationer – i dag ger Peo Bäckström i Qbik besked
– Vi kommer att kvala om vi når tid. Och skulle vi också klara kvalet kommer vi gå upp. Jag ser inga hinder för något annat – just nu.
Foto: Helena Karlsson [Förstora]
Per Bäckström väljer sina ord noga när han pratar om det som väntar Qbiktjejerna. Det har och figurerar allt envisare rykten att Qbik skulle avstå ett eventuellt allsvenskt kval. Rykten som Bäckström också hört.
– Det blev lite missuppfattningar efter en radiointervju under hösten. I förra veckan hade jag ett möte med spelartruppen och deras ledare. Nu vet alla att vi från styrelsehåll ger laget fullt stöd i ett kval, om vi når dit.
Uppgifter till NWT-sporten, från personer med insyn i er förening, har till och med hävdat att det finns planer på att ni ska begära ner er till division 1 (nuvarande division 2) till nästa säsong. Ligger det någon sanning i dessa påståenden?
– Det är ingenting vi diskuterat.
Räknar med kval
Inför de två avslutande serieomgångarna ligger Qbik på kvalplats, två poäng före trean Öster.
– Vi har ett bra läge, jag räknar med att vi kommer spela kval, säger Peo Bäckström.
Qbiks senaste besök i allsvenskan kom att kosta mer än den gav. Peo Bäckström vet därför vad som krävs för spel i högsta serien och även om Qbik inte är någon krisklubb ekonomiskt så tar han tillfället till ett upprop.
– Skulle vi nå allsvenskan igen behöver vi förstärka både organisationen och spelartruppen. Vi måste hitta pengar, gör vi inte det får vi spela med det vi har. Jag vill passa på att rikta en uppmaning, Hjälp oss, föräldrar, andra intresserade, företagare – vi behöver all hjälp vi kan få. Och detta oavsett vilken serie vi spelar i nästa år.
En miljon i kassan
Qbik har redan nu en tunn spelartrupp som måste förstärkas – ekonomiskt då, hur ser det ut på den fronten?
– Vi gör ett minus igen på kanske 300-350 000. Vi har ändå en rätt bra kassa och kommer ha en miljon på kontot när vi startar nästa säsong. Pengar vi har kvar efter det arv vi fick för ett par år sedan.
När Bäckström säger att han inte ser något hinder för allsvenskt spel igen, som han säger, ”just nu” så bjuder det in till fortsatt spekulerande.
Vad menar du, om du ska vara lite mer tydlig?
– Man vet aldrig vad som händer. Titta på Valsarna. Ena stunden var det elitserien, nästa allsvenskan. Men, som jag sagt, laget ska spela kval till allsvenskan om vi tar den platsen. Det stödet har vi nu uttalat mycket tydligt.
Nya kvaldagar
Nytt är att kvalet med största sannolikhet kommer att tidigareläggas. Helgen den 20 och 21 oktober, när kvalreturerna skulle ha spelats, EM-kvalar F18-landslaget, ett landslag som väntas innehålla spelare från både Sirius, Sunnanå och kanske också Mallbacken (Mimmi Larsson). De aktuella klubbarna har uppmärksammat förbundet på detta och vill nu avgöra kvalet inom loppet av en vecka med onsdagen den 10 oktober med returer lördag eller söndag (den 13 eller 14) som speldagar.











































