Immetorps hopp lever – blytungt för Grums
Fotboll: Division 4: Immetorp–Grums 2–0 (2–0)
Immetorp vann med 2–0 (2–0) hemma mot Grums i det mycket viktiga bottenmötet i division 4-fotbollen.
Publicerad: 2012-09-01 17:13
Niklas "Pulver" Johansson, till höger, gjorde 2–0-målet när Immetorp tog tre mycket viktiga poäng i lördagsmatchen hemma på Källmossen mot Grums.
Foto: Tomas Nilsson [Förstora]
Foto: Tomas Nilsson [Förstora]
Johan Sandberg gjorde tidigt 1–0. Niklas ”Pulver” Johansson ökade på till 2–0. Immetorp var det bättre laget i den första halvleken medan Grums jämnade ut spelet på den tungsprunga planen efter pausen. Hemmasegern var aldrig hotad.
Genom den här vinsten är Immetorp uppe på kvalplats för att hänga kvar i serien. Försprånget till jumbon Grums är nu så mycket som åtta poäng när fyra omgångar återstår. Immetorp har 19 poäng, Skattkärr på nerflyttningsplats har 18 medan Grums sladdar med 11. Årjäng har liksom Immetorp 19 poäng, dock med betydligt bättre målskillnad än Karlskogalaget.











































