
Degerfors vände mot Assyriska
Efter den miserabla inledningen visade hela Degerforslaget en otrolig inställning och energi som gjorde att laget lyckades vända matchen till seger.
Och för första gången i år är Degerfors över det nedre kvalstrecket.
– Jäkligt gôtt. I dag skulle vi bara vinna, och vändningen efter att ha legat under med 0-2 är helt sjuk. Men vad bra vi spelade, och skönt också att få göra två mål. Det tycker jag är godkänt, säger Peter Samuelsson med ett brett leende, och det var också Peter som gav laget hopp när han nickade in den viktiga 1-2 reduceringen efter knappt en halvtimmes spel efter ett fint inlägg från vänsterbacken Christoffer Eriksson.
– Skönt att få göra målet så snabbt efter det att jag missat ett friläge, säger Peter.
– Efter det målet tog vi över helt och sista timmen var det bara vi på plan och när vi fick 2-2 efter Jernbergs mål var det bara att gå för seger. Och som vi spelade den sista timmen är det inte många lag i serien som slår oss. Vi vet att vi är ett bra lag, och det fick vi visa i dag. I alla fall sista timmen, säger Peter Samuelsson, som fick en smäll på foten och hade lite ont i slutet på matchen.
Skott i nättaket
Den viktiga kvitteringen till 2-2 stod mittfältaren Eric Jernberg med tjugofem minuter kvar av matchen. Med sin känsliga vänsterfot skruvade han in bollen från långt håll upp i nättaket nära krysset.
3-2 kom bara fyra minuter senare. Christopher Brandeborn snappade åt sig bollen strax utanför Assyriskas straffområde och avslutade med ett distinkt markskott i mål. Och med knappa tio minuter kvar av matchen tryckte Peter Samuelsson in 4-2 från nära håll efter fint förspel av Eric Jernberg och Tobias Solberg.
Högsta betyg
Hela Degerforslaget från reservmålvakten Jonas Bohlin i mål till anfallaren Peter Samuelsson får högsta betyg efter den här insatsen, och att det saknades fyra ordinarie spelare i laguppställningen syntes inte den här kvällen.
– Vi har en bred trupp och det visade vi i dag. En härlig seger och väldigt skönt att vända 0-2 underläget, säger lagkaptenen Tobias Solberg, när han varvar ner på testcykeln efter matchen.
DIF-tränaren Patrik Werner jublade högt efter slutsignalen.
– Det här var nog vår bästa match på flera år, och en av de skönaste segrarna på väldigt länge. Och otroligt skönt att vinna efter den tunga starten då vi var lite passiva. Det är toppbetyg till samtliga, och det är ett jäkla go i laget just nu, säger Patrik Werner belåtet.








































