Nordvärmland fick böter

FOTBOLL: Överklagan från Örebro Syrianska avslogs

I matchen mellan Nordvärmland och Örebro Syrianska den 6 juni använde värmlänningarna för få hemmafostrade spelare.
Örebro Syrianska anmälde händelsen och Nordvärmland fick betala 5 000 kronor i böter, men det var för milt enligt Örebrolaget som överklagade.
Publicerad: 2012-08-03 07:30

Relationen mellan Nordvärmland och Örebro Syrianska är inte den bästa.

Allt började i den första omgången då värmlänningarna tvingades flytta fram matchen pågrund av att planen var snötäckt.

– Vi informerade Syrianska och domaren om att det inte gick att spela på planen. Domaren höll med, men det gjorde inte Syrianska som valde att stämma oss på 8 800 kronor, säger Bo Halvardsson, ordförande i Nordvärmland.

Förbundet höll inte med örebroarna, som i stället för att få 8 800 kronor, fick betala 1 500 i ärendekostnader.

Den uppskjutna matchen vanns stort av Nordvärmland med siffrorna 5–0, men efter matchen kom nästa anmälan till förbundet.

Örebro Syrianska hävdade att värmlänningarna använt för få hemmafostrade spelare och att siffrorna skulle skrivas om till en bortaseger.

Nordvärmland bötfälldes med 5 000 kronor men slapp poängtapp. Något som snabbt överklagades av Örebro – dock utan resultat.

– Vi var aldrig oroliga att vi skulle få poängtapp. Vi lärde oss en läxa och vi kommer aldrig göra om den här tabben igen, säger Halvardsson.

Och nu kan Nordvärmland blicka framåt och fortsätta att ånga på i toppen av division 3.

Magnus Eriksson
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
Webbfrågan
Spelar du golf?

Madeleine Malmgren på hästen Vilmer.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Sök recept
Till hittarecept.se