
Carlstad United Distriktsmästare
FOTBOLL: Målkavalkad på Klasmossen
Efter att 6–0 hade skrivits i matchens 81:e minut ljöd ljudet av ett lyriskt United på Klasmossen, och inte minst en stolt tränare.
– Vi ägde matchen, hade mycket bollkontroll och gjorde snabba kontringar. Det är ett duktigt lag där alla har gjort en riktigt bra insats, säger Cristian Vidal, tränare i Carlstad United, med ett leende på läpparna.
Matchen präglades av ett bollgirigt United som under inga omständigheter lämnade bollen ifrån sig till ett kämpande Sifhälla.
– Det känns riktigt gött. Vi fick en bra start och vann matchen enkelt. Passningsspelet fungerade perfekt i andra halvlek, säger en lyrisk Alexander Ohlsson, lagkapten i United.
Snabba mål
Efter 22 minuter hade Jesper Alfraeus hittat maskorna då Sifhälla-keepern Emil Karlsson hade hamnat på villovägar i målområdet.
Och redan tre minuter senare satt 2–0 genom Pontus Hesselheim, som även han fick öppen gata.
En bekymrad Kenneth Erixon, tränare i Sifhälla, hade redan innan matchen en föraning.
– Vi visste redan innan att det här skulle bli en svår match, och nu fick de 2–0 tidigt som vi hade fruktat.
Det var ett Sifhälla som fick se sig parkerade i sin försvarszon där United enkelt kunde rulla bollen mellan varandra.
Målkavalkad i andra
Efter fyra minuter small det till med ett tredje mål där Jesper Alfreaus petade in sitt andra mål för dagen. framför genom en retur från en chanslös Karlsson.
Med drygt 50 minuter spelade nickade lagkaptenen Alexander Ohlsson in det punkterande 4–0-målet.
– Jag hittade Alex och tyckte att han skulle göra ett mål. Han är vass på huvudet trots att han är lite kort, säger Danielsson och skrattar.
I slutskedet säkrades segern genom straffläggningar av Jakob Fors och Martin Nygren.
– Vi gick in i matchen och visste att de skulle ha mycket bollinnehav. Vi hade en period i första halvlek där vi kunde ha tryckt in ett mål, avslutar David Axelsson, lagkapten i Sifhälla.













































