2016-07-07 21:02

2016-07-07 21:02

FBK Karlstad värvar från Degerfors

FOTBOLL: "En ambitiös spelare"

FBK Karlstad har knutit åt sig Linus Johansson, 19, från Degerfors.

Den Bengtsforsfostrade mittbacken ansluter till veckan i samband med FBK:s träningsläger.

– Jag ser fram emot detta oerhört mycket. Jag vill slå mig in i seniorfotbollen på en bra nivå, efter tre år med tipselitfotboll. Att få kriga för en serieseger och möjlighet att nå division 2 känns väldigt motiverande, säger Johansson på klubbens sociala medier.

Tränaren Andreas Johansson om nyförvärvet, som även har meriter från pojklandslaget.

– En ambitiös spelare, i rätt ålder, med bra karaktär och fina kvalitéer.

Den Bengtsforsfostrade mittbacken ansluter till veckan i samband med FBK:s träningsläger.

– Jag ser fram emot detta oerhört mycket. Jag vill slå mig in i seniorfotbollen på en bra nivå, efter tre år med tipselitfotboll. Att få kriga för en serieseger och möjlighet att nå division 2 känns väldigt motiverande, säger Johansson på klubbens sociala medier.

Tränaren Andreas Johansson om nyförvärvet, som även har meriter från pojklandslaget.

– En ambitiös spelare, i rätt ålder, med bra karaktär och fina kvalitéer.