Henrik Karlsson storspelade mot Brynäs, men det hjälpte inte.
Henrik Karlsson storspelade mot Brynäs, men det hjälpte inte. Foto: Mikael Lindblom

Henke storspelade förgäves mot Brynäs

ISHOCKEY, ELITSERIEN: "Jag gav laget tid att avgöra - jäkligt tråkigt och snöpligt"

Segare än fransk nougat.
Gråare än novemberhimlen.
Och första hemmaförlusten mot Brynäs sedan 2002.
– Jag gav laget tid att avgöra matchen. Jäkligt tråkigt ocn snöpligt, suckar FBK-målvakten Henke Karlsson efter 1–2.
LÄS OCKSÅ:
FRÅGAN
Betygsätt FBK:s insats mot Brynäs!

Det var ligans målsnålaste lag som möttes och inte helt överraskande blev underhållningsvärdet nästan noll. Mycket riktigt var det också tyst som i en krypta i LLA (6 916 åskådare) den här dystra kvällen.

Att Färjestad hamnat i en rejäl svacka råder det inga tvivel om.

En seger på fyra matcher.

Två mål på tre matcher.

Ett enda mål i hemmarinken på sex perioder.

När hade en serietvåa minusmål senast? Har det hänt någonsin i elitserien?

"Ta strid"

– Vi måste upp minst ett par snäpp och etablera längre spelsekvenser i anfallszonen. Ta strid.

Så analyserar 1–1-skytten Fredrik Lindgren måltorkan. I första perioden etablerade FBK tryck i anfallszonen, men sen ebbade det ut totalt.

– Vi kunde ha gjort ett par mål i första perioden. I den andra dominerade Brynäs totalt och i tredje hände det mycket konstigheter. Vet inte om det berodde på trötthet, säger FBK-tränaren Perra Johnsson.

Henke Karlsson var den ende som fortsatte att spela stabilt och med timing när medspelarna gick bort sig helt inte minst i forecheckingen.

Ingen kanonmatch

Som han själv konstaterade så gav Henke verkligen FBK chansen att vinna trots något som var svindlande nära ett bottennapp i andra perioden.

– Ja, vi gjorde ingen kanonmatch direkt, säger FBK-målvakten diplomatiskt.

10,43 in på slutperioden plockade Fredrik Lindgren fram släggan och hamrade in 1-0 i power play efter att Marius Holtets skott hade studsat ut rakt i gapet på FBK-backen.

Tre minuter senare öppnade gamle FBK-hjälten Eero Somervuori kranen till kallduschen med sitt 1–1.

Rena "Loob-målet"

– Jag släppte in det lite för enkelt. Jag tyckte allt funkade jäkligt bra fram till det målet. Han kom in rättvinklad och sköt med backhand samtidigt som något hände med min position. Pucken gick in mellan plocken och benskyddet, berättar Henke.

– Rena Håkan Loob-målet, som FBK:s målvaktstränare Erik Granqvist uttryckte saken.

Perra Johnsson var förvånansvärt sansad i sin kritik av det egna laget.

– Så länge vi skapar målchanser så är jag inte orolig.

Svårt få in puckarna

Situationen påminner mycket om det som hände vid samma tid ifjol. Då hade FBK också förvånansvärt svårt att få in puckarna.

Brynäs har inte vunnit i Karlstad sedan 14 november 2002. FBK hade 16 raka segrar. Gästrikarna behövde sannerligen inte skämmas för det här trendbrottet. I andra perioden vann Brynäs skottstatistiken med 17-7.

– Just nu känns det jäkligt tungt, medger Henke Karlsson.

Han var med rätta nöjd med den egna insatsen.

– Jag hade det jobbigt mot både HV och Djurgården. I dag kände jag mig helt fräsch för första gången sedan jag kom tillbaka. Nu orkade jag i 60 minuter.

Hann byta

Det gjorde inte lagkompisarna.

– Brynäs hann byta i förlängningen, men det hann inte vi och våra killar på isen hade syrebrist när Brynäs gjorde segermålet, konstaterar Perra.

Nu återstår att se hur lång tid det tar innan FBK får andningshjälp och tar sig ur svackan.

Per Mårtensson
054-19 96 24

PUBL: 2009-11-23 22:25
Skriv ut!  SKRIV UT!  Tipsa en vän via e-post!  TIPSA  Synpunkter på artikeln!  RÄTTA

nwt.se - Just nu!

LÄS OCKSÅ:


Flaggor på halvstång på Camp Northern Lights efter attacken på söndagen där två svenska officerare och en lokalanställd tolk stupade. Ytterligare en svensk soldat sårades.
Skulle du vilja göra FN-tjänst?


LÄS OCKSÅ:

Tomas Venuti, vd på Valbergsängen sporthotell kan glädjas åt många bokningar under den kommande rallyhelgen. Mellan fredag och lördag är samtliga 124 bäddar bokade.

Lars Andersson och Jonas Falk, Uddeholm Tooling, var några av de fackliga representanterna vid Unionens avtalskonferens i Karlstad. Stående, Magnus Hildebrand, regionchef för Unionen i Värmland.




Sofia Ivarsson är en av fem bloggare på nya bloggen snobbsport.se. Bloggen vänder sig till ungdomar och tanken är att den ska ha en radikal attityd och där inga ämnen är förbjudna att diskutera, berättar hon.
Spelar du golf?


Therese Jonasson är ensam tjej som heltidsbrandman i räddningstjänstens Karlstadsregion. Räknar man deltidsbrandmän finns det ytterligare elva stycken. Det är brist på mångfald i kåren. Hur och varför ska nu kartläggas i ett forskningsprojekt på Karlstads universitet på uppdrag av MSB.
Är brandkåren för grabbig?

Skåpen där man förvarade olika handkassor är uppbrutna och tomma, konstaterar Thomas Pettersson

LÄS OCKSÅ:
Behöver Karlstad fler hallar?



Lennart Carlsson har tvingats betala för en tv-box som han inte kunnat nyttja på grund av berget bakom huset som han flyttat till.

Imorgon åker två bussar med romer iväg till Göteborg för att protestera mot avvisningarna.


Först hade P-G bekymmer med den nya Skodan, men efter en del skruvande blev det full fart på skogsvägen i Norge. 165 kilometer u timmen mättes upp som mest.
LÄS OCKSÅ:

LÄS OCKSÅ:

Ingela Wessmark är konstsekreterare på Karlstads kommun och den som ansvarar för den konst man köper in. Ett av 2009 års verk är mobilen Två blommor av Ulrika Berge.

WEBB-TV: En sur förlust
LÄS OCKSÅ:

Emil Kåberg tackar Skellefteås Yared Hagos efter matchen. Hagos i sin tur tackade målvakten Andreas Hadelöv för de tre poängen i Karlstad.
LÄS OCKSÅ:

Det här att inte bli trodd är svårast säger Annika Dzodic när hon beskriver sin situation.

Åke Isaksson tar emot guldmedaljen som delades ut av kungen.

Liselotte Jansson ville titta på sjalarna som Beatrice Olsson hade med sig.

LÄS OCKSÅ:

I ljud och bild har filmprojektet Erik the Viking seglat från Slottsbrons skola över Nordsjön för att fortsätta berättas hos engelska grundskoleelever. Nu har de vunnit pris för sin skaparglädje.

Christian och Eva Olsson har fått nybörjaren Faruk Aydin att börja spela ukulele.

Solen strålade på vinterpromenaden

Ariel och Sebastian i en skridskodans var ett av inslagen som gladde besökarna i LLA.
LÄS OCKSÅ:

OS-sajten som ger dig allt du behöver

Nazunin Amin, Adman Izat, Per-Ola Åström och Shwan Amin var alla involverade i gårdagens helkväll som gick i kurdiska tecken.



Nyhetsdygnet

Polisdygnet


Webbfrågan
Behöver Karlstad fler hallar?

Babybilder
Välkommen Ingrid!
Nyfödd: Ebbe.


Fråga polisen

Det händer

God morgon

Trafikinformation

PDF

Reseguiden

Spel

Träningsdagboken

TV-guiden

Xtra

Kändis
Demi Moores retusch-skandal

Mode
Trenderna som föddes och dog 2009

Motor

Hälsa & skönhet
Blodiglar - nya hälsotrenden?

Teknik & prylar
Logitech Squeezebox Radio.

Mat & dryck

Tecknare och serier
Sara Granér tillhör de kvinnliga serietecknare som har fått mycket uppmärksamhet de senaste åren.


OS 2010
http://os2010.menmo.se/nwt/rss.html  Senaste nytt inför vinter-OS i Vancouver...


Hockey med Jacob Järpegård
http://blogg.nwt.se/hockey/feed/  Följ Hockeybloggen på nwt.se.


Visa alla jobb
KARLSTAD: Autotech söker Platschef & Teknikinformatörer/projektledare 2010-02-08
FILIPSTAD: SMA Svenska Mineral AB söker Logistiker 2010-02-08
KARLSTAD: Karlstads Energi söker Informatör 2010-02-08
GULLSPÅNG: PARTEX MARKING SYSTEMS söker Utvecklingschef 2010-02-03
KARLSKOGA: Helmia Bil AB söker Bilmekaniker Plåtslagare 2010-02-02
BENGTSFORS ÅRJÄNG: Moelven Skog söker Virkesköpare 2010-02-01
KARLSTAD: Psiam AB söker Affärskonsulter 2010-02-01
KIL: Kils Kommun söker Ekonomichef 2010-01-28
SÄFFLE: UMV söker Ekonomichef 2010-01-25
FILIPSTAD: NVS söker Filialchef 2010-01-22
Vill du annonsera på nwt.se/JOBB



KT-sportens blogg
http://blogg.nwt.se/ktsporten/feed/  KT-sporten bloggar om sporthändelserna i Karlskoga/Degerforsområdet.

FLER ARTIKLAR: Webb-tv