En glad gutt som lyft i slutspelet. Men nattetid rids Marius Holtet ofta av maran och förvandlas till sömngångare. För en tid sen slutade det så illa att han blev skadad.
En glad gutt som lyft i slutspelet. Men nattetid rids Marius Holtet ofta av maran och förvandlas till sömngångare. För en tid sen slutade det så illa att han blev skadad. Foto: Robin Sonesson

FBK:s poängkung föll två meter – i sömnen

ISHOCKEY: FBK:s poängkung i slutspelet om sina tuffa ”matcher” nattetid

Åtta poäng på 49 matcher i grundserien.
Tre stycken och FBK:s poängetta efter fyra slutspelsmatcher.
Kalla fakta om Marius Holtets lyft.
Holtet har fått jobba för det, och han går tuffa matcher även nattetid.
– Jag går i sömnen. Några veckor före slutspelet blev jag till och med skadad av det, berättar han.
LÄS OCKSÅ:

Norrmannen har dragits med problemet ända sedan tidiga barnsben. Nu har han tagit hjälp av FBK:s idrottspsykolog Lennart Carlsson, som använder bland annat hypnos i behandlingen.

– Jag går i sömnen ofta och det beror på att jag får obehagliga drömmar. Som att sängen är full av ormar som jag försöker fly från.

Klev rakt ut i luften

Så var fallet några veckor före slutspelet – och fallet blev tungt.

– Jag, min fru Sara och vår nyfödda son Isak (elva veckor) bor i en lägenhet på Kasernhöjden. Jag började gå i sömnen, klev rakt ut i luften från sovloftet och föll drygt två meter.

Hur nu en sömngångare kan komma på tanken att ligga i ett sovloft!

Den här gången hann frugan inte ingripa. Marius skadade hälkudden illa och missade flera matcher.

– Pinsamt att berätta vad som hade hänt för lagkompisarna. Sen dess har jag och Sara bytt till ett annat sovrum med en säng på golvet.

När Marius var singel i Karlstad, innan det bar i väg över Atlanten, hände det till och med att han öppnade ytterdörren och begav sig ut på vandringar i sömnen.

Fick hjälp efter vurpan

Efter senaste vurpan sökte Marius hjälp hos Lennart Carlsson.

– Nu känns det som att jag vaknar tidigare när jag börjar gå i sömnen.

Inte långt efter luftfärden i lägenheten drabbades han av magsjuka som lök på laxen.

– Jag fick bara i mig två knäckebrödsmackor på två dagar och gick ner från 90 till 86 kilo.

En tung period men slutspelet har bjudit på betydligt ljuvare drömmar.

– Två mål och ett assist i tredje kvartsfinalen var precis vad jag behövde för självförtroendet.

Marius fick begränsat med istid i grundserien. För lite istid, tyckte norske förbundskaptenen Roy Johansen när han kom på besök.

Hur höll du humöret uppe?

– Får man inte spela finns det en förklaring och man måste jobba stenhårt med de saker tränarna inte är nöjda med. Finns ingen anledning att gå och sura. Det drar ner både mig och lagkompisarna.

Det glada norska kynnet har säkerligen varit till god hjälp. Det är Marius riktligt utrustad med.

– Och bra föräldrar!

Ovan vid stora rinkar

En orsak till den delvis tunga grundserien är ovanan vid större rinkar. Marius tillbringade fyra år på andra sidan Atlanten innan han återvände till Karlstad.

– Jag ska inte skylla på det, men jag var ovan vid den större rinken och spelet här. Ibland får man mer tid än man tror. Jag var van vid spel fram, upp och tillbaka. Här är det mer svängar och bågar. Sen är det ju så också att laget är fantastiskt bra och konkurrensen stenhård.

Marius njöt av sin toppmatch i måndags.

– Skönt att få visa att jag inte hade suttit stilla och surat.

Han tog chansen när han fick den. Nu hoppas vi på ännu mera. Energispelaren från Norge borde vara som klippt och skuren för hetluften i slutspelet.

Bara han nu inte beger sig ut på fler nattliga och fatala vandringar i sömnen.

Marius Holtet har ett år kvarn på kontraktet med Färjestad.

Per Mårtensson
054-19 96 24

PUBL: 2009-03-13 07:30
Skriv ut!  SKRIV UT!  Tipsa en vän via e-post!  TIPSA  Synpunkter på artikeln!  RÄTTA

nwt.se - Just nu!
18.30: Skellefteå-FBK
LÄS OCKSÅ:
Hur går det i matchen?

Vattnet är på väg tillbaka, men tankstationer finns fortfarande uppställda i Karlstads och Hammarös kommuner. Marcus Eklind hämtade vatten från en tankbil på Stora torget i Karlstad.
LÄS OCKSÅ:


Den gamla skylten har fått hänga kvar trots att det är sju år sedan Blue Moon bar tog över.
Vad passar Sandgrund bäst till?


Stora skillnader i hur feriejobben fördelas
LÄS OCKSÅ:


FBK mörkar i målvaktsfrågan
Henrik Karlsson kunde gå för fullt på gårdagens FBK-träning. Jag ska ta ett snack med läkaren sedan är det upp till tränarna att avgöra vem de vill satsa på i mål, säger han.
LÄS OCKSÅ:
Hur går det i matchen?


Det bär bara uppåt för Norma Precision, sade Torbjörn Lindskog, vd i företaget, när han visade prins Carl Philip och stf, landshövding, Björn Sandborgh, runt i fabriken.


Holtet hoppas på en ny rolig Norge-historia
Norrmannen Marius Holtet är nu redo för spel i kvartsfinalserien. För att skydda käken får han nu ärva Anders Bastiansens störtloppsliknande hjälmtillbehör från i fjol.
LÄS OCKSÅ:
Hur går det i matchen?


LÄS OCKSÅ:

Tyst i luren – sork hade bitit av kabeln

Allt fler handlar lågpris. Runa Andersson från Orrholmen i Karlstad handlar det mesta av sin mat på Pekås i Viken. Billigt, bra varor och tillmötesgående personal, säger hon. 2009 blev det bästa året hittills för Pekås-kedjan och nu planerar ägaren Konsum Värmland för fyra nya Pekås-butiker i länet.


LÄS OCKSÅ:





Färjestadstravets sportchef Petter Johansson kan bara konstatera att en del av banan är otjänlig och V75-tävlingarna flyttas till Åby.

Nytt nummer av Värmlands största näringslivstidning!

Knut Knutsson berättade om Grythyttestolens historia, men satte också in dem i ett bredare samhällsperspektiv.

Kören Team Rongedal tar sin första ton i tv i kväll.

Det utsågs vinnare i flera olika kategorier. Bästa säljare blev Petter Lilleaasen från Årjängs gymnasieskola.

Varning för bajs i töväder!

Kommunikationsbyrån 30 fingrar fick priset  Årets Drivhusföretag av Drivhuset vid Karlstads universitet och NWT. Fr.v. Jonny Ohlsson, NWT, Erica Hallin och Samuel Jonsson, 30 fingrar samt Linda Edh, verksamhetsledare i Drivhuset.
LÄS OCKSÅ:

Gångvägen under järnvägen intill Torpnoret i Skåre översvämmas ofta under vårarna. Hela området intill Torpnoret hotas av vattenmassor och nu planerar Karlstads kommun att säkra det med en sluss eller vallar vid reningsverket.

Jonathan Armishaw, Simon Kronlöw, Robin Boij, Elly Reynolds, Beth Pridding, Hanna Lindströmn och Linnea Traxler samarbetar för att stoppa bränder och vandalism i skolor.

En utslagen Klara Svensson. Nej, bilder ljuger en aning. Det här var en av övningarna vid gårdagens träningspass i Sundstahallen.

Varför är du ny ordförande för fältartisterna?

Bernard Dj B.e.a.t.s Ross bestämde sig redan som 15-åring att bli dj. Nu lär han ut sina kunskaper till aspirerande dj:s i Karlstad.

Lasse Stefanz firar den Grammis bandet fick på Hovet i januari 2009, sedan de utsetts till Årets Dansband. Ikväll spelar Lasse Stefanz på Valsverket i Degerfors.

Deltagarna i medborgarskolans akvarellkurs visar sina alster i Kristinehamns bibliotek.

Anders Sandberg har omsatt sitt recept på fysisk aktivitet, FaR, i praktiken genom dagliga, raska promenader. Åsa Österberg har funnits vid hans sida med stöttning och uppmuntran när det varit trögt.

Regissören Erik Järnberg Rååd tillsammans med skådespelaren Göran Ragnerstam.



Nyhetsdygnet

Polisdygnet


Webbfrågan
Behövs strängare straff för icke bajsplockande hundägare?

Babybilder
Caspian
Juni Maria


Fråga polisen

Det händer

God morgon

Trafikinformation

PDF

Reseguiden

Spel

Träningsdagboken

TV-guiden

Xtra

Kändis
Demi Moores retusch-skandal

Mode
Trenderna som föddes och dog 2009

Motor
1902 köpte handlaren Hugo Larsson i Kristinehamn en begagnad bil från Köpenhamn. Det lilla fordonet av okänt märke körde han ut varor med till stadens medborgare. Bilen var en av de allra första i Värmland och här ser vi Hugo Larsson utanför butiken på Kungsgatan 17.

Hälsa & skönhet
Blodiglar - nya hälsotrenden?

Teknik & prylar
Sofia Herrlin

Mat & dryck

Tecknare och serier
Sara Granér tillhör de kvinnliga serietecknare som har fått mycket uppmärksamhet de senaste åren.


Super-Seb inifrån Degerfors IF
http://blogg.nwt.se/super-seb/feed/  Följ bakom kulisserna i Degerfors IF.


Visa alla jobb
MUNKFORS: Uddeholm Strip söker Underhållsingenjör 2010-03-17
KARLSTAD: Swede Craft söker Flertalet tjänster , Demonterare, Kundansvarig mfl. 2010-03-17
KIL: Alfa Neon Skyltfabrik AB söker Grafisk Formgivare med kunskaper inom konstruktion & 3D visualisering 2010-03-16
KARLSTAD: Internationella Engelska Skolan söker Teachers ,Librarian, Economic Assistant , Recreation Instructor 2010-03-15
KARLSTAD: Preferens Reklambyrå söker Webbdesigner 2010-03-15
KARLSTAD: Örsholmslackeringar AB söker Kökssäljare 2010-03-08
HEARLAND - INDRE ÖSTFOLD: Nortura AS söker Semestervikarier / Säsongsarbetare 2010-03-08
GRUMS: Gruvöns Sågverk söker Elektriker 2010-03-08
SÄFFLE: UMV Coating System AB söker Controller 2010-03-08
KARLSTAD: IT-Mästaren söker Försäljning och Teknik 2010-03-05
Vill du annonsera på nwt.se/JOBB



OS 2010
http://os2010.menmo.se/nwt/rss.html  Senaste nytt från vinter-OS i Vancouver...


KT-sportens blogg
http://blogg.nwt.se/ktsporten/feed/  KT-sporten bloggar om sporthändelserna i Karlskoga/Degerforsområdet.

FLER ARTIKLAR: Webb-tv