Så jobbar FBK:s spion för att få napp
ISHOCKEY: "Vår linje inför säsongen var att vi ville ha ett offensivt tänkande"
Och NHL-scout sedan 1992.
Han har rest åtskilliga varv runt jorden men saknar inte skräckfärderna i ryskt luftrum.
Vi träffade Steen i hans privata paradis, sommarstugan vid Vistens strand.
Foto: Helena Karlsson [Förstora]
Foto: Helena Karlsson [Förstora]
Foto: Helena Karlsson [Förstora]
Foto: Helena Karlsson [Förstora]
Foto: Helena Karlsson. [Förstora]
Foto: Lisa Olaison [Förstora]
Fiske och vinsamlande är två passioner vid sidan av hockeyn.
– Jag drog upp en lax på drygt sju kilo ur sjön för några år sedan. Den var med i toppen av NWT:s fiskeliga, berättar han stolt.
Som aktiv kallades han för ”Slägga”. Steen var nämligen utrustad med ett mäktigt skott som förde honom till segern i elitseriens skytteliga 1979-80. Men han missade FBK:s första FBK-guld 1981. Då var ”Slägga” NHL-proffs i Winnipeg.
Startar tidigt
Arbetet med att scouta nya spelare till kommande säsong startade redan långt innan fjolårssäsongen började. Det gäller att ha framförhållning i det här jobbet.
– Vår linje inför säsongen var att vi vill ha ett offensivt tänkande. Vi ville få hit spelare med stor potential att ta ett steg till i utvecklingen och spelare som publiken gillar. Nu har vi fem högerskyttar på backsidan. Ifjol hade vi för många spelare som var för lika varandra. Nu finns ett bredare register, säger Steen.
När Steen blev FBK:s chefsscout för åtta år sedan hade han haft samma uppdrag för St Louis och Calgary. I dag är det bara FBK som gäller.
Vilka är dina bästa fynd?
– Janne Niskala och Dominik Granak. Niskala har ett brokigt förflutet och spelade bland annat i England. Jag hade följt honom sen juniortiden. Niskala kom med en fantastisk offensiv men det fanns en hel del att lära defensivt. Det lyckades han med och blev ett jätteklipp för FBK. Granak platsade inte i Slavia Prag men jag kände att han hade mycket mer att ge.
Flopparna glömmer Steen gärna. Sådana finns förstås också.
54 poäng på fem matcher
Scoutingresorna går över hela kontinenten.
– Det är massor av planering innan jag reser. Men efter alla år har jag skaffat mig massor av kontakter och rutin.
Steen bevakar ligorna i både Sverige och ute i Europa men även juniorligorna och internationella juniormästerskap.
Det mest bisarra minnet upplevde han på 90-talet.
– Jag bevakade ett B-VM för J18-lag i Luxemburg. Matchen mellan Kazakstan och Island var sanslös. Jag har för mig att Kazakstan vann med 30-0. En av deras spelare, Nikolai Antropov, gjorde 23 mål och 31 assist på fem matcher!
Under de första åren som NHL-scout flög Steen mycket i Ryssland.
Rysliga flygresor
– Det krävde starka nerver. Planen avisades med gigantiska hårtorkar. Vid ett tillfälle flög det stora isflak runt motorerna innan vi skulle lyfta. Jag och kollegan Håkan Andersson kontaktade Arlanda och de sa till oss att kliva av planet direkt. Det hände att vi såg hur gamla gummor gjorde rent motorerna med gummimoppar. Lutade man kudden mot flygplansväggen frös den fast. Och en sak lärde jag mig: undvik nymålade plan i Ryssland!
Personliga rekordet är 211 resdagar 1998.
– I dag kommer jag upp i bortåt 100 om året.
Steen använder ett avancerat datorprogram i sitt jobb.
– Det är ett scoutingprogram där man kan hitta alla spelare i världen och alla matcher som har spelats. Jag skriver en ingående bedömning av varje spelare jag scoutar. Allt värderas. Jag har tusentals rapporter vid det här laget. Programmet kommer från NHL och vi var först i Europa med det för sex år sedan.
Färre spelar hockey
I dag är talangerna kartlagda långt ner i åldrarna.
– Det är inte som för 20 år sedan. Själv börjar jag titta på spelarna när de är i 17-årsåldern.
Men Steen ser att allvarligt problem.
– Spelarna blir allt färre. Konkurrensen från andra idrotter som innebandy påverkar nyrekryteringen. Sen är det även ett problem att de mindre orterna utarmas, till viss del beroende på hockeygymnasierna. Killarna försvinner från hembygden och ledarna tröttnar.
Nu står ännu en elitseriesäsong för dörren.
Men Anders Steens jobb inför nästa säsong pågår för fullt.
Här berättar Anders Steen om hur det gick till när årets fem utländska nyförvärv säkrades.
JACK CONNOLLY: Jag hade sett honom flyktigt tidigare, på ett uppsamlingsläger. Mina kontakter rekommenderade honom som nummer ett och det var innan Connolly valdes till collegeligans bäste spelare förra säsongen. Vi följde honom och första kontakten togs med Connollys agent i januari. Jag och Håkan (Loob) har gjort en film om FBK och Karlstad som alla presumtiva nyförvärv får. Den skickade vi även till Connolly. Övergången blev klar på et par dagar, sedan blev plötsligt en massa andra lag intresserade av honom. Men vi hann först och det blev en bra affär för båda parter.
CHRIS LEE: Andres Johansson (assisterande coachen i FBK) kom upp med namnet. Jag åkte jag ner och såg Lee i två matcher och konstaterade att han var något för oss. Vi tog kontakt i februari och gjorde klart i månadsskiftet.
VILLE LAJUNEN: Jag såg honom mycket när han spelade i Esbo, däremot inte i vintras när han spelade i ryssland. då fick han säsongen förstörd av skador. Jag visste att Lajunen hade potential att nå en högre nivå. Han är bra med pucken och duktig offensivt. Men vi kom inte överens ekonomiskt förrän i juni.
OLE KRISTIAN TOLLEFSEN: Vi visste redan före slutspelet att ”Frögga” var på väg till KHL. Hans agent Björn Rockström ringde och förvarnade. i det läget hade flera frilansande agenter varit på ”Frögga”. Det är inte ovanligt att de går bakom ryggen på spelarens agent. Vi fick reda på att Tollefsen skulle bli ledig och här hade Andreas också ett finger med i spelet. Han tränade Tollefsen i Modo för två år sedan.
MARTIN RÖYMARK: När han blev ledig från Timrå tyckte vi att Röymark hade ingredienser som kan hjälpa oss. Duktig skridskoåkare, rivig och potential att bli bättre på mycket.
Källa:
















































