Lördag 25 maj 2013
Följ: Degerfors
Den senaste planen för Stora Vallas läktare är att den inte ska rivas – utan byggas ut i samma stil. Nybygget ska i sådana fall ske öster ut, mot Letälven.
Den senaste planen för Stora Vallas läktare är att den inte ska rivas – utan byggas ut i samma stil. Nybygget ska i sådana fall ske öster ut, mot Letälven. Foto: Bo Walldén

Nya planen: Bygga ut gamla läktaren i samma stil

FOTBOLL: "Det måste se vettigt ut"

Stora vallas träläktare kan bli sig lik – men dubbelt så stor.
Senaste planen är att bygga ut i samma gamla stil – och att byggstarten ska ske redan i vinter.
– Vi hoppas vara klara framåt våren eller sommaren 2013, säger Kjell Hultgren, vd på Degerforsbyggen.

Turerna har varit många sedan Svenska fotbollförbundets nya kravspecifikation inför 2014 kom, den som bland annat innebär att Stora valla måste ha planvärme och större sittplatsläktare för att Degerfors IF ska få spela elitfotboll där från och med nästnästa säsong.

Länge var huvudtanken att Stora vallas klassiska träläktare från 1938 skulle jämnas med marken för att lämna plats åt en helt ny läktare – men nu står det i stället klart att den ska byggas om (antalet sittplatser kommer att minska från 750 till cirka 500 på grund av förbundets bestämmelser om avstånden mellan bänkraderna) och att det i stället blir en till- eller nybyggnad för att nå kravet på 1 000 sittplatser.

Under augusti ska sista handen läggas vid de nya planerna. Och mycket talar nu för att resultatet kommer att bli att den gamla sittplatsläktaren byggs ut i samma stil.

– Man har ett val. Endera skapar man en tydlig gräns mellan 1900- och 2000-tal och bygger en ny läktare i modern stil bredvid, eller också anpassar man så gott det går så att man inte ser skillnaden på det nya och det gamla och bygger ihop dem. Det måste se vettigt ut, säger Kjell Hultgren.

Nybyggen planeras

Hultgren är vd på Degerforsbyggen och sitter med i den arenagrupp med representanter från Degerfors IF och Degerfors kommun som arbetar med arenafrågorna.

Bland de som återstår att lösa är vilka faciliteter som ska ligga kvar i den gamla delen av läktaren och vad som ska byggas nytt. Bland annat finns större domar-, dopningskontroll-, medie-, omklädnings- och sanitetsutrymmen med i den nya, hårdare kravspecifikationen.

– Det finns många sådana frågor att lösa, vad ska ligga kvar, vad ska flyttas? Vart ska omklädningsrummen finnas? Dessutom finns det en del som måste renoveras invändigt i den befintliga läktaren; ventilation, brandskydd och el. Dessutom är frågan i vilken ordning man bygger, om man börjar bygga den nya delen eller om man bygger om den gamla först. Vi vill störa fotbollen så lite som möjligt, säger Hultgren.

När arenagruppen enats om alla frågor ska upphandlingsmaterialet tas fram. Planen är att det ska ske redan under hösten, och byggstarten är planerad till december 2012 eller januari 2013. Läktaren ska därmed kunna stå klar redan under senvåren eller sommaren, halvvägs in i säsongen 2013 och nästan ett år före Svenska fotbollförbundets deadline.

Också frågan om planvärme kan få en snabb lösning. Tekniken för att plöja ned värmerör har redan testats, och de kommer att läggas på plats antingen under vintern 2012/13 eller 2013/14.

En fråga som sannolikt inte kommer att vara löst då är vem som ska äga Stora valla i framtiden. Arenans värde är en viktig del av Degerfors IF:s balansräkning – men kostar samtidigt klubben stora belopp varje år.

Frågan är om DIF ska fortsätta äga Stora valla, om kommunen ska ta över – eller om ett arenabolag ska bildas.

– Diskussionen har påbörjats, men det är långt kvar. När vi löst de mest akuta bitarna måste den upp på bordet på allvar. Men det där är en fråga för DIF och kommunen, säger Hultgren.

Kjell Hultgren.
Kjell Hultgren. Foto: Ellinor Isaksson
Bengt Hagström kan andas ut. När Stora Vallas gamla träläktare från 1938 blir kvar lär även hans Skitiga bullen bli det.
Bengt Hagström kan andas ut. När Stora Vallas gamla träläktare från 1938 blir kvar lär även hans Skitiga bullen bli det. Foto: Bo Walld n
Jonas Brännmyr
0586-72 13 00
Publicerad: 2012-08-08 08:30
Tipsa oss om nyheter! Skicka sms eller mms till 0730-12 12 12.
Du läser mobilversionen av nwt.se. På huvudsajten hittar du mer innehåll och fler tjänster.


Senaste nytt på nwt.se

07:30 Sponsor mot min vilja?

07:30 Hart of Dixie - Tramsig och onödig

07:30 2 broke girls - Sött och salt men utan sting

07:30 Vårutställning på Kyrkerud

07:30 Gangster Squad - Snygg yta i hårdkokt historia

07:30 Regeringen har misslyckats med sin politik

07:30 Godmorgon 25 maj

07:30 Ruds vc lär effektiv vård i USA

07:30 Maximera mervärdet av vårt medlemskap

07:30 Formel 1-fart på Goops hopp


Jolanda Girzl.
arbeteekonomi.se

07:30 Sponsor mot min vilja?


Mer från arbeteekonomi.se

07:30 Sponsor mot min vilja?

22:55 Svagt slut på veckan på Wall Street

20:24 Unionen: IT- och telekomavtal klart

19:39 Chefsrockader på Volvo PV

17:55 Börsen fortsatte ned

15:45 Långeds Mekaniska i konkurs

15:43 News Corp delas i två bolag

14:41 USA: Ökat sug efter varaktiga varor

14:09 Statens servicecenter bötfällt

13:24 Ekman hyr ut mobila toaletter


Erica Ericsson (i blått) är tillbaka i Qbik efter en timeout. Tränaren Therese Lückners återkomst på planen var dock tillfällig.
Fotboll

07:30 Ericsson tillbaka i Qbik


Mer från Sport

07:30 Två värmländska skyttar i München

07:30 Maria Lindh förhandlar med Ålborg

07:30 Platt Andersson tillbaka som tränare i Säffle HC

07:30 Formel 1-fart på Goops hopp

07:30 V75 i sista stund

07:30 Ericsson tillbaka i Qbik

21:48 Strömtorp tappade i andra akten

21:42 Tuff förlust för Mellerud

21:42 Forshaga kom ikapp

21:29 Immetorp dominerade i första


Lincoln - En angenäm historielektion
Film

07:30 Lincoln - En angenäm historielektion


Mer från Nöje

07:30 Lincoln - En angenäm historielektion

07:30 Trouble with the curve - Basebolldrama utan skruv

07:30 Hart of Dixie - Tramsig och onödig

07:30 2 broke girls - Sött och salt men utan sting

07:30 Gangster Squad - Snygg yta i hårdkokt historia

15:00 Glasvegas till Karlstad

14:14 Magiskt när Beatles spelning ska firas

13:18 Anonym världsstjärna om det galna drivet

11:15 "Grohl är en bra trummis, men kan inte mäta sig med Dan"

08:22 Metro: Last Light - En värld i sönderfall


Polisdygnet

08:47 23-24 maj


Blomdahl kan vara nästa mästare
Webb-tv

15:07 Blomdahl kan vara nästa mästare


WEBB-TV: Solberg vet hur ÖSK skakas
Degerfors-TV

09:55 WEBB-TV: Solberg vet hur ÖSK skakas


Välkommen Adele!
Babybilder

08:42 Välkommen Adele!


Motor

07:45 Vill ha bro över Oslofjorden


Teknik & prylar

07:30 Pimpa din Ipad


Mer på mobil.nwt.se

» Babybilder

» Följ: BIK Karlskoga

» Följ: Degerfors

» Följ: FBK

» Polisdygnet

[upp]