Degerfors poänglöst med kaptenen på plan
Följ Degerfors
Men ingen av dem med lagkaptenen och mittfältsklippan Tobias Solberg på planen.
– På lördag är det dags för första trepoängaren med mig i laget, säger han.
Foto: Ingvar Carlsson [Förstora]
Foto: Bo Walld n [Förstora]
Och utstrålar revanschlust direkt efter slutsignalen i söndagsmatchen borta mot Falkenberg som vann med 4-1.
– Det här ska Hammarby få sota för.
Solberg, som missat de fem senaste matcherna på grund av en vadskada då DIF tagit sina tio poäng, gjorde nu comeback. Naturligtvis var han glad att vara tillbaka men besviken efter storförlusten.
– Med facit i hand hade det varit bättre att Falkenberg fått göra 1-0 på sitt friläge i stället för att Brian Edwards i målet skulle fälla honom och bli utvisad. Men så tänker man förstås inte i stridens hetta när situationen uppstår blixtsnabbt.
Försvarade sig bra
DIF-kaptenen tycker att hans lag försvarade sig bra i en dryg timme...
– Vi tände till extra när Falkenberg sköt straffen i ribban och kände att vi hade en chans att åtminstone fixa poäng.
... innan Falkenberg gjorde 1-0 och strax efter 2-0.
Kwame Karikari reducerade när ungefär tio minuter återstod sedan ett skott från backen Pontus Jakobsson ändrat riktning och gett anfallaren öppet mål fram till sin fjärde fullträff för säsongen.
– Därefter blev vi för ivriga i jakten på att komma ikapp, blottade oss bakåt och lät det rinna iväg till 4-1. Men det är samma sak i det fallet; man vill så mycket och håller inte huvudet kallt.
Solberg tycker att det kändes bra efter skadan. Att han tröttnade mot slutet är naturligt då han inte spelat på en månad.
”Känns värdelöst”
Degerforstränaren Patrik Werner är glad att lagkaptenen som betyder så mycket för mittfältsspelet är tillbaka.
– Annars känns det förstås värdelöst, säger Werner när han lämnar Falkenbergs IP.
– Det var för lång tid vi tvingades spela med en man mindre. Vi försvarade oss länge bra så länge det stod 0-0, tillägger han.
Om straffen och utvisningen säger Werner:
– I 99 fall av 100 blåser domaren i de lägena. Och jag hade blivit vansinnig om det varit någon av våra spelare som gått omkull så och domaren inte blåst straff och visat ut målvakten.
Falkenbergs tränare Thomas Askebrand kunde glädja sig åt att Falkenberg nu tog sig över kvalstrecket och knuffade ner DIF under det.
– Det var en skön trepoängare men aldrig något bra spel från oss. Degerfors tidiga utvisning var förstås mycket avgörande för hur den här matchen skulle bli.















































