Bofors tog därmed andra raka segern, efter att innan dess fått nöja sig med en poäng på tre matcher, och stärkte sin ställning i kampen om en play off-plats.
Hur är det att få stå sysslolös under så långa stunder som du fick göra i de två första perioder?
– Det gäller att vara med i spelet hela tiden och verkligen vara på tårna, för att vara beredd när skotten kommer, svarar Michel efter att på ett stabilt och säkert sätt motat de åtta skott som Almtuna fick iväg mot BIK-målet under de två första perioderna.
– Att det blev så få skott beror på att mina lagkompisar, över hela banan, spelade disciplinerat och uppoffrande. Jag fick väldigt bra hjälp att ta bort returer och motståndare, fortsätter Michel.
Tvingade att gå framåt
I tredje perioden blev det mer offensiv från Almtuna.
– Almtunas spelare var tvingade att gå framåt, speciellt sedan vi gjort 2–0 tidigt i tredje perioden.
Då var det Kristofer Näslund som hållit sig framme och överlistat Michels målvaktskollega Gusten Törnqvist – efter förarbete från kedjekompisarna Tobias Thermell och Linus Persson. När det blev 1–0 i mitten av andra perioden var det Persson som gjorde målet, Näslund och Thermell som stod för framspelningen.
Tackar lagkompisarna
Almtuna skapade en hel del bra reduceringslägen men Michel var riktigt på hugget och stoppade allt.
– Även i sista perioden gjorde mina lagkompisar det lätt för mig, tycker han.
Men i samband med två raka BIK-utvisningar i slutet fick han verkligen bekänna färg genom ett par riktigt flotta räddningar.
Trots att Almtuna kom upp i 18 skott sammanlagt, tio i sista perioden, var det inget som letade sig förbi Michel som under sin korta karriär redan varit med om att vinna J18-allsvenskan med Färjestad, ta SM-silver för J18-lag, spela i 19-årslandslaget och också vakta FBK:s elitseriemål.
Och nu också om första nollan i landets näst högsta serie.
Stärkande för alla
– Naturligtvis stärker det både mig och hela laget när vi får hålla nollan, säger Michel som därmed kopierade målvaktskollegan Micael Anderssons bedrift för ett par veckor sedan.
Hur tycker du att samarbetet fungerar med ”Micke” – jag vet ju att han pratat mycket gott om dig och berättat att han inte minst tekniskt sett lär sig av din moderna stil?
– Det är väldigt viktigt för min utveckling att få kampera ihop med en så rutinerad kille som ”Micke”. Han vet vad som krävs för att lyckas. Så det har varit givande och bra på alla sätt och vis.
Genom vinsten mot Almtuna, sjua i serien, är Bofors uppe som femma i hockeyallsvenskan – inför onsdagens bortamatch mot serieledande Leksand då Andro Michel, eller Micael Andersson, måste storspela för att Karlskogagänget ska kunna skrälla.
Och genom vinsten på söndagen fick Bofors revansch för bortaförlusten mot Almtuna som vann med 3–2 hemma i Gränbyhallen i Uppsala.

























































– 





















