Sjukdomsläget förvärrat för Bofors

ISHOCKEY ALLSVENSKAN: Inför Bofors–Björklöven, onsdag

Tre av de fyra Bofors IK-spelare som saknades i fredagens förlustmatch mot Malmö var på måndagseftermiddagen tillbaka igen.
Sjukdomsläget är ändå ännu värre nu eftersom fem spelare saknades på veckans första träning.
LÄS OCKSÅ:
Centern Björn Kindahl, en defensiv specialist med stort värde för Karlskogas allsvenska hockeylag, var en av Boforsspelarna som låg hemma på måndagen – däckad av sjukdom.
Foto: Ingvar Carlsson
 [Förstora] 
Boforstränaren Sam Hallam har haft få spelare till sitt förfogande den senaste veckan.
Foto: Ingvar Carlsson
 [Förstora] 

När Bofors förlorade mot serieledande Malmö (6–2 till hemmalaget efter 4–0 i mittenperioden) kom Karlskogalaget till spel utan backarna David Lidström och Peter Messa samt utan Patrik Lundh och Fredrik Höggren.

– Jag hoppas att Höggren kan träna under tisdagen, säger tränaren Sam Hallam. Även när det gäller Jacob Blomqvist, som mycket väl kan ha fått en reaktion efter att ha tagit en influensaspruta i lördags, är jag hoppfull om att det ska bli träning på tisdagseftermiddagen.

Träningarna blir lidande

– Då det handlar om centern Björn Kindahl samt om Calle Berglund och Linus Persson, de två sistnämnda är ytterforwards, kan vi bara hoppas. Och vi får också hoppas att inte ännu fler spelare ska bli drabbade.

Med så många spelare borta på grund av sjukdom blir förstås kvaliteten på träningarna lidande.

Dessutom; Bofors inledde starkt i förra veckans förlustmatcher mot AIK, som lämnade Nobelhallen med tre poäng i bagaget efter 0–2, och Malmö – men orkade inte fullfölja. Till det ska läggas brister i effektiviteten när målchanser skapades.

Skyller inte på alla sjukdomar

– Vi vill absolut inte skylla förlusterna på att vi haft många spelare borta på grund av sjukdom – även mot AIK saknade vi fyra spelare – eftersom alla lag drabbats mer eller mindre. Det är i stället bara att bita ihop och försöka vinna igen mot Björklöven på onsdag.

Och, trots allt; att Bofors ligger sexa efter 20 spelade matcher är positivt – även om laget för några veckor sedan mycket sensationellt toppade hockeyallsvenskan.

– Fast vi ska klättra i tabellen igen, med start på onsdag, hoppas backen Christian Carlsson – den spelare i Bofors IK-historien som spelat flest A-lagsmatcher, innan han tillsammans med övriga spelare som klarat sig ifrån sjukdom traskar iväg för ett styrketräningspass innan isträningen på måndagseftermiddagen.

Tomas Nilsson
0586-72 13 36

PUBL: 2009-11-23 19:10
Skriv ut!  SKRIV UT!  Tipsa en vän via e-post!  TIPSA  Synpunkter på artikeln!  RÄTTA

nwt.se - Just nu!

LÄS OCKSÅ:


Flaggor på halvstång på Camp Northern Lights efter attacken på söndagen där två svenska officerare och en lokalanställd tolk stupade. Ytterligare en svensk soldat sårades.
Skulle du vilja göra FN-tjänst?


LÄS OCKSÅ:

Tomas Venuti, vd på Valbergsängen sporthotell kan glädjas åt många bokningar under den kommande rallyhelgen. Mellan fredag och lördag är samtliga 124 bäddar bokade.

Lars Andersson och Jonas Falk, Uddeholm Tooling, var några av de fackliga representanterna vid Unionens avtalskonferens i Karlstad. Stående, Magnus Hildebrand, regionchef för Unionen i Värmland.




Sofia Ivarsson är en av fem bloggare på nya bloggen snobbsport.se. Bloggen vänder sig till ungdomar och tanken är att den ska ha en radikal attityd och där inga ämnen är förbjudna att diskutera, berättar hon.
Spelar du golf?


Therese Jonasson är ensam tjej som heltidsbrandman i räddningstjänstens Karlstadsregion. Räknar man deltidsbrandmän finns det ytterligare elva stycken. Det är brist på mångfald i kåren. Hur och varför ska nu kartläggas i ett forskningsprojekt på Karlstads universitet på uppdrag av MSB.
Är brandkåren för grabbig?

Skåpen där man förvarade olika handkassor är uppbrutna och tomma, konstaterar Thomas Pettersson

LÄS OCKSÅ:
Behöver Karlstad fler hallar?



Lennart Carlsson har tvingats betala för en tv-box som han inte kunnat nyttja på grund av berget bakom huset som han flyttat till.

Imorgon åker två bussar med romer iväg till Göteborg för att protestera mot avvisningarna.


Först hade P-G bekymmer med den nya Skodan, men efter en del skruvande blev det full fart på skogsvägen i Norge. 165 kilometer u timmen mättes upp som mest.
LÄS OCKSÅ:

LÄS OCKSÅ:

Ingela Wessmark är konstsekreterare på Karlstads kommun och den som ansvarar för den konst man köper in. Ett av 2009 års verk är mobilen Två blommor av Ulrika Berge.

WEBB-TV: En sur förlust
LÄS OCKSÅ:

Emil Kåberg tackar Skellefteås Yared Hagos efter matchen. Hagos i sin tur tackade målvakten Andreas Hadelöv för de tre poängen i Karlstad.
LÄS OCKSÅ:

Det här att inte bli trodd är svårast säger Annika Dzodic när hon beskriver sin situation.

Åke Isaksson tar emot guldmedaljen som delades ut av kungen.

Liselotte Jansson ville titta på sjalarna som Beatrice Olsson hade med sig.

LÄS OCKSÅ:

I ljud och bild har filmprojektet Erik the Viking seglat från Slottsbrons skola över Nordsjön för att fortsätta berättas hos engelska grundskoleelever. Nu har de vunnit pris för sin skaparglädje.

Christian och Eva Olsson har fått nybörjaren Faruk Aydin att börja spela ukulele.

Solen strålade på vinterpromenaden

Ariel och Sebastian i en skridskodans var ett av inslagen som gladde besökarna i LLA.
LÄS OCKSÅ:

OS-sajten som ger dig allt du behöver

Nazunin Amin, Adman Izat, Per-Ola Åström och Shwan Amin var alla involverade i gårdagens helkväll som gick i kurdiska tecken.



Nyhetsdygnet

Polisdygnet


Webbfrågan
Behöver Karlstad fler hallar?

Babybilder
Välkommen Ingrid!
Nyfödd: Ebbe.


Fråga polisen

Det händer

God morgon

Trafikinformation

PDF

Reseguiden

Spel

Träningsdagboken

TV-guiden

Xtra

Kändis
Demi Moores retusch-skandal

Mode
Trenderna som föddes och dog 2009

Motor

Hälsa & skönhet
Blodiglar - nya hälsotrenden?

Teknik & prylar
Logitech Squeezebox Radio.

Mat & dryck

Tecknare och serier
Sara Granér tillhör de kvinnliga serietecknare som har fått mycket uppmärksamhet de senaste åren.


OS 2010
http://os2010.menmo.se/nwt/rss.html  Senaste nytt inför vinter-OS i Vancouver...


Hockey med Jacob Järpegård
http://blogg.nwt.se/hockey/feed/  Följ Hockeybloggen på nwt.se.


Visa alla jobb
KARLSTAD: Autotech söker Platschef & Teknikinformatörer/projektledare 2010-02-08
FILIPSTAD: SMA Svenska Mineral AB söker Logistiker 2010-02-08
KARLSTAD: Karlstads Energi söker Informatör 2010-02-08
GULLSPÅNG: PARTEX MARKING SYSTEMS söker Utvecklingschef 2010-02-03
KARLSKOGA: Helmia Bil AB söker Bilmekaniker Plåtslagare 2010-02-02
BENGTSFORS ÅRJÄNG: Moelven Skog söker Virkesköpare 2010-02-01
KARLSTAD: Psiam AB söker Affärskonsulter 2010-02-01
KIL: Kils Kommun söker Ekonomichef 2010-01-28
SÄFFLE: UMV söker Ekonomichef 2010-01-25
FILIPSTAD: NVS söker Filialchef 2010-01-22
Vill du annonsera på nwt.se/JOBB



KT-sportens blogg
http://blogg.nwt.se/ktsporten/feed/  KT-sporten bloggar om sporthändelserna i Karlskoga/Degerforsområdet.

FLER ARTIKLAR: Webb-tv