Årets fotbollsting är klubbat och klart

FOTBOLL: Årets upplaga

På tisdagen hölls årets upplaga av det värmländska fotbollstinget
Sunne var platsen, och som vanligt dryftades åtskilliga frågor rörande distriktets fotboll.

Motionerna till tinget var dock få den här gången.

Karlstad BK stod för den enda som fanns på kvällens agenda, och i den önskade klubben en återgång till ”vanligt” kval till pojkallsvenskan i stället för – som den senaste säsongen – att Lilla VM ska vara kvalificerande.

– Den motionen avslogs av mötet, berättar Värmlands Fotbollförbunds Eije Larsson. Man tyckte att årets modell ska få några säsonger till på sig.

Andralagen dryftades

Styrelsen la förslaget att kombinerade ungdomslag (från två olika klubbar) som deltar i seriespel, även ska få vara med i DM, vilket gillades av mötet.

I övrigt berördes som alltid de så kallade ”andralagen”.

– Det beslutades att ”andralag” ska jämställas med farmarlag när det gäller spelarövergångar. I förbundsserierna får ”andralaget” låna tre spelare som startade som avbytare i första lagets föregående match. I distriktsserierna ökas antalet till fem spelare, berättar Eije Larsson.

– Visst, det kommer att gå att komma runt de här reglerna i fortsättningen också om någon vill det, men grundidén är i alla fall klar, och den är att så många som möjligt ska få möjlighet att spela, säger Eije Larsson.

Mikael Adamsson
054-19 97 24

PUBL: 2009-12-08 22:46
Skriv ut!  SKRIV UT!  Tipsa en vän via e-post!  TIPSA  Synpunkter på artikeln!  RÄTTA

nwt.se - Just nu!
Färjestadstravets sportchef Petter Johansson kan bara konstatera att en del av banan är otjänlig och V75-tävlingarna flyttas till Åby.

Karlstads Lag Edin vann sina inledande två matcher av SM på hemmaplan under fredagen. En direktplats till EM i december står på spel.




LÄS OCKSÅ:

LÄS OCKSÅ:

Nu rivs gamla bruket i Deje



WEBB-TV: Lindskog inför helgens match
LÄS OCKSÅ:

Nu är det bara att gilla läget
FBK:s sportchef Thomas Rundqvist kunde i torsdags konstatera att det bara dök upp 5 496 åskådare till LLA. En bottennotering när det gäller slutspelshockey i den nya arenan.
LÄS OCKSÅ:


NWT:s reporter Per Mårtensson och promotorn Anders Holmberg från Karlstad fick ett exklusivt möte med Eddie Chambers, som ska försöka återta tungviktstiteln till USA i lördagens titelfight mot Wladimir Klitschko inför 50 000 åskådare i Düsseldorfs fotbollsarena.




Nytt nummer av Värmlands största näringslivstidning!

Varning för bajs i töväder!

Kommunikationsbyrån 30 fingrar fick priset  Årets Drivhusföretag av Drivhuset vid Karlstads universitet och NWT. Fr.v. Jonny Ohlsson, NWT, Erica Hallin och Samuel Jonsson, 30 fingrar samt Linda Edh, verksamhetsledare i Drivhuset.
LÄS OCKSÅ:

Gångvägen under järnvägen intill Torpnoret i Skåre översvämmas ofta under vårarna. Hela området intill Torpnoret hotas av vattenmassor och nu planerar Karlstads kommun att säkra det med en sluss eller vallar vid reningsverket.

Jonathan Armishaw, Simon Kronlöw, Robin Boij, Elly Reynolds, Beth Pridding, Hanna Lindströmn och Linnea Traxler samarbetar för att stoppa bränder och vandalism i skolor.

En utslagen Klara Svensson. Nej, bilder ljuger en aning. Det här var en av övningarna vid gårdagens träningspass i Sundstahallen.

Varför är du ny ordförande för fältartisterna?

Bernard Dj B.e.a.t.s Ross bestämde sig redan som 15-åring att bli dj. Nu lär han ut sina kunskaper till aspirerande dj:s i Karlstad.

Lasse Stefanz firar den Grammis bandet fick på Hovet i januari 2009, sedan de utsetts till Årets Dansband. Ikväll spelar Lasse Stefanz på Valsverket i Degerfors.

Deltagarna i medborgarskolans akvarellkurs visar sina alster i Kristinehamns bibliotek.

Anders Sandberg har omsatt sitt recept på fysisk aktivitet, FaR, i praktiken genom dagliga, raska promenader. Åsa Österberg har funnits vid hans sida med stöttning och uppmuntran när det varit trögt.

Regissören Erik Järnberg Rååd tillsammans med skådespelaren Göran Ragnerstam.



Nyhetsdygnet

Polisdygnet


Webbfrågan
Behövs strängare straff för icke bajsplockande hundägare?

Babybilder
Caspian
Juni Maria


Fråga polisen

Det händer

God morgon

Trafikinformation

PDF

Reseguiden

Spel

Träningsdagboken

TV-guiden

Xtra

Kändis
Demi Moores retusch-skandal

Mode
Trenderna som föddes och dog 2009

Motor
1902 köpte handlaren Hugo Larsson i Kristinehamn en begagnad bil från Köpenhamn. Det lilla fordonet av okänt märke körde han ut varor med till stadens medborgare. Bilen var en av de allra första i Värmland och här ser vi Hugo Larsson utanför butiken på Kungsgatan 17.

Hälsa & skönhet
Blodiglar - nya hälsotrenden?

Teknik & prylar
Sofia Herrlin

Mat & dryck

Tecknare och serier
Sara Granér tillhör de kvinnliga serietecknare som har fått mycket uppmärksamhet de senaste åren.


Super-Seb inifrån Degerfors IF
http://blogg.nwt.se/super-seb/feed/  Följ bakom kulisserna i Degerfors IF.


Visa alla jobb
MUNKFORS: Uddeholm Strip söker Underhållsingenjör 2010-03-17
KARLSTAD: Swede Craft söker Flertalet tjänster , Demonterare, Kundansvarig mfl. 2010-03-17
KIL: Alfa Neon Skyltfabrik AB söker Grafisk Formgivare med kunskaper inom konstruktion & 3D visualisering 2010-03-16
KARLSTAD: Internationella Engelska Skolan söker Teachers ,Librarian, Economic Assistant , Recreation Instructor 2010-03-15
KARLSTAD: Preferens Reklambyrå söker Webbdesigner 2010-03-15
KARLSTAD: Örsholmslackeringar AB söker Kökssäljare 2010-03-08
HEARLAND - INDRE ÖSTFOLD: Nortura AS söker Semestervikarier / Säsongsarbetare 2010-03-08
GRUMS: Gruvöns Sågverk söker Elektriker 2010-03-08
SÄFFLE: UMV Coating System AB söker Controller 2010-03-08
KARLSTAD: IT-Mästaren söker Försäljning och Teknik 2010-03-05
Vill du annonsera på nwt.se/JOBB



OS 2010
http://os2010.menmo.se/nwt/rss.html  Senaste nytt från vinter-OS i Vancouver...


KT-sportens blogg
http://blogg.nwt.se/ktsporten/feed/  KT-sporten bloggar om sporthändelserna i Karlskoga/Degerforsområdet.

FLER ARTIKLAR: Webb-tv