Derby i elitseriens premiärmatch

CURLING: Regerande mästarlaget Edin möter lag Eriksson på torsdag

På torsdag drar elitserien i curling i gång.
Storfavorit till guldet på herrsidan är de regerande mästarna – Karlstadslaget Edin.
– Vi har ju slagit de här lagen tidigare så vi vet att vi kan göra det igen, säger Niklas Edin.
LÄS OCKSÅ:
FAKTA
Lagen i herrarnas elitserie

I den första sammandragningen i Norrköping det här veckoslutet spelar:

Härnösand, Sundsvall, Karlstad/Edin, Karlstad/Eriksson, Linköping, Norrköping, Malung/Byggs, Malung/Danevad.

I Sundbyberg möts:

Sundbyberg/Euro Accident, Sundbyberg, Mabergs, Sundbyberg/KG:s ägg, Lit, Stocksund/Kraupp, Stocksund/Nyberg, Skellefteå/Melin, Skellefteå/Eskilsson.

I den avslutande sammandragningen i Sollefteå den 21-26 januari möts alla lagen.

Lag Edin, med Viktor Kjäll, Fredrik Lindberg, Sebastian Kraupp och Niklas Edin, är regerande svenska mästare och storfavoriter till guldet.
Foto: Mikael Lindblom
 [Förstora] 

För lag Edin blir elitserien den första tävlingen i Sverige den här hösten. Laget som, förutom SM, tog hem guldet i Universiaden i februari har ett hektiskt spelschema med tävlingar i bland annat Norge, Schweiz och Kanada.

– Nu har vi mött världselitlag hela hösten med blandade resultat. Det ska bli riktigt roligt att komma hem och möta svenska lag, säger Edin.

Hoppas på fem segrar

I den första omgången av elitserien är det sju matcher som ska spelas. Fem av dessa hoppas Edin att de ska vinna.

– Ja, får vi 5–2 i matcher är vi nöjda. Då får vi ett bra utgångsläge inför den andra omgången, säger han.

Härnösand tippar han blir den svåraste matchen. Tätt följt av Sundsvall.

Men också premiärmatchen verkar kunna bli en tuff drabbning mot det andra Karlstadslaget – lag Eriksson.

– De förlorade vi mot förra året så det blir tufft direkt, konstaterar Edin.

Anders Eriksson håller med om att det kommer bli en tuff öppningsmatch i elitserien.

– När vi vann mot Edin förra året hade de inte kommit in i sitt ordinarie spel ännu samtidigt som vi gjorde en jättebra match. Men nu blir det tuffare, de har tävlat mer än vad vi har gjort. Och framför allt har de mött hårdare motstånd, berättar Eriksson.

”Över förväntan”

Förra året slutade lag Eriksson lite överraskande på en femte plats. I år är målet att nå slutspelet. Det innebär att bli bland de fyra bästa lagen.

– En femteplats för oss förra året var över förväntan då. Men i år höjer vi målet lite till. Vi måste prestera på topp i varje match, men vi tror att vi har chansen att ta oss till slutspel, säger han.

Hektiskt schema

Efter den första omgången i elitserien väntar EM i Aberdeen i december. Dit åker lag Edin som representant för Sverige. Och förutom guldet hägrar en biljett till OS i Vancouver i februari.

– Vi har inte spelat något mästerskap ihop än som lag eftersom Sverige inte lyckades kvalificera sig till VM som var det här året. Därför vill SOK se hur vi står oss i EM innan vi får besked om vi får åka till OS. Men vi har spelat bra hela hösten så känslan är bra, säger Edin.

Och inte nog med det.

Karlstad har ansökt om VM för herrar 2012 och i tisdags var lag Edin med på inspelningen av presentationsfilmen.

– Haha, det är ett hektiskt schema på många sätt nu. Filminspelningar är vi inte direkt vana vid, skrattar skådespelaren Niklas Edin.

Annika Salling

PUBL: 2009-11-18 07:30
Skriv ut!  SKRIV UT!  Tipsa en vän via e-post!  TIPSA  Synpunkter på artikeln!  RÄTTA

nwt.se - Just nu!
Här är Värmlands gladaste handbollssyskon, Karin, Jonas och Kristin Ullén från Deje. Tacka för det – syskonen vann en smått osannolik handbollstrippel i helgen

Jourhavande präst/diakon är en viktig möjlighet som kyrkan erbjuder, att det finns någon att vända sig till, som har tystnadsplikt och som är villig att lyssna, säger prästen Hans Kvarnström. Han är en av de präster och diakoner i Karlstads stift som ingår i jourverksamheten.


LÄS OCKSÅ:
Om du fick välja hur gammal skulle du vilja bli?


LÄS OCKSÅ:

Ted Forsström Jacobsson är producent för filmen men medverkar även framför kameran.
LÄS OCKSÅ:

Brandmän i Karlstad erbjuder snöskottning för frivillig penning. Målet är att samla in pengar för att kunna åka på World Police and Fire games i New York 2011.


Mycket talar för att Robin Rahm slutspelsdebuterar i FBK-målet på torsdag. Han har vaktat målet i två segermatcher mot Skellefteå i vinter. Han höll nollan i första bortamatchen (4-0).
LÄS OCKSÅ:

Sex kommuner vägrar vara med och betala för Värmlands bröllopspresent till kronprinsessan Victoria och Daniel.
Är du för eller emot kronprinsessegåvan?




Berit Öhman är driftschef på VA-verket i Säffle. Hon förutspår att vattenläckaget i Säffle tätort kommer att fortsätta under våren och hoppas därför på en relativt lugn snösmältning.







WEBB-TV: Robin Rahm spelklar på torsdag
WEBB-TV: Robin Rahm spelklar på torsdag
LÄS OCKSÅ:




1902 köpte handlaren Hugo Larsson i Kristinehamn en begagnad bil från Köpenhamn. Det lilla fordonet av okänt märke körde han ut varor med till stadens medborgare. Bilen var en av de allra första i Värmland och här ser vi Hugo Larsson utanför butiken på Kungsgatan 17.

Här blir det både karusell och femgunga redan i vår. Lekparken vid Muraregatan på Kvarnberget står överst på listan över kommunala lekplatser som ska renoveras 2010-2011.

Vi står inför en stor utmaning när det gäller ungdomen och jobben. Alla insatser behövs för att Sverige återigen skall växa som industrination, sade Thomas Östros, (S), ekonomiskpolitisk talesman för socialdemokraterna, när han på måndagen talade vid Swedbanks finanslunch i Karlstad.


Det gäller att vaska fram de lokala guldkornen som man kan bygga vidare på. Här är det räddningsledare Börje Olsson som kommer med ett intressant inlägg under förberedelserna inför årets Munkforsrevy.

Tord Grip.

Fredrik Reinfeldt visade närvaro och nyfikenhet inför ungdomarnas berättelse om hur de fått sysselsättning via Communicare i Värmland.
LÄS OCKSÅ:

Skywaysplanet till Köpenhamn i måndags förmiddags tvingades vända tillbaka efter att en motor fick stängas av. Det är en ovanlig händelse och det är inte samma typ av plan som trafikerar Stockholm.
LÄS OCKSÅ:

De dyraste glitter och glamour-kläderna kostar 800 kronor och de har sålt en 1950-talskappa för 1 000 kronor. Annars tar de bara några hundralappar för unika vintagekläder. Att hyra kostar ungefär detsamma. Sedan november hittar man Maskerad & Vintage på Engholmsgatan 16 på Lamberget i Karlstad. Där håller de öppet tisdag till fredag 12-18 och på lördagar 11-15. På webben www.maskeradovintage.se är det alltid öppet.

Mats Dahlberg Casa Colombo på ön Porto Santo. Den äldre delen av detta museum anses ha varit Columbus` bostad under tiden på Porto Santo.

Lägeskonferens vid 2.pluton, Trossnäs kompani i Kristinehamn 2009.

Eronda Sfarqa, 13, Forshaga Nej, det tycker jag faktiskt inte. Jag tycker att Darin var värd att vinna.

En perfekt kombination ger högsta betyg

Nioåringarna Jakob Lidén och Felix Nordh i Stodene i Skåre utanför Karlstad vill inte bli av med sin stora snöhög. Därför har de skrivit till Karlstads kommun och frågat om inte högen kan få vara kvar. Nu har de fått svar.

Sofie Ericson och danskompisen Peter Kjärsgård gör Fame-hopp högst upp på 76:e våningen i Rockefeller Center på Manhattan i New York. Central Park ligger bakom dem. Ett dansäventyr ligger framför dem.



Nyhetsdygnet

Polisdygnet


Webbfrågan
Är du för eller emot kronprinsessegåvan?

Babybilder
Nyfödd: Finn.
Nyfödd: Hanna.


Fråga polisen

Det händer

God morgon

Trafikinformation

PDF

Reseguiden

Spel

Träningsdagboken

TV-guiden

Xtra

Kändis
Demi Moores retusch-skandal

Mode
Trenderna som föddes och dog 2009

Motor
1902 köpte handlaren Hugo Larsson i Kristinehamn en begagnad bil från Köpenhamn. Det lilla fordonet av okänt märke körde han ut varor med till stadens medborgare. Bilen var en av de allra första i Värmland och här ser vi Hugo Larsson utanför butiken på Kungsgatan 17.

Hälsa & skönhet
Blodiglar - nya hälsotrenden?

Teknik & prylar
Sofia Herrlin

Mat & dryck

Tecknare och serier
Sara Granér tillhör de kvinnliga serietecknare som har fått mycket uppmärksamhet de senaste åren.


Super-Seb inifrån Degerfors IF
http://blogg.nwt.se/super-seb/feed/  Följ bakom kulisserna i Degerfors IF.


Visa alla jobb
KIL: Alfa Neon Skyltfabrik AB söker Grafisk Formgivare 2010-03-16
KARLSTAD: Internationella Engelska Skolan söker Teachers ,Librarian, Economic Assistant , Recreation Instructor 2010-03-15
KARLSTAD: Preferens Reklambyrå söker Webbdesigner 2010-03-15
KARLSTAD: Örsholmslackeringar AB söker Kökssäljare 2010-03-08
HEARLAND - INDRE ÖSTFOLD: Nortura AS söker Semestervikarier / Säsongsarbetare 2010-03-08
GRUMS: Gruvöns Sågverk söker Elektriker 2010-03-08
SÄFFLE: UMV Coating System AB söker Controller 2010-03-08
KARLSTAD: IT-Mästaren söker Försäljning och Teknik 2010-03-05
KARLSTAD: NAI Svefa söker Fastighets analytiker 2010-03-05
KARLSTAD: Karlstads Energi söker Kemitekniker/Ingenjör 2010-03-03
Vill du annonsera på nwt.se/JOBB



OS 2010
http://os2010.menmo.se/nwt/rss.html  Senaste nytt från vinter-OS i Vancouver...


KT-sportens blogg
http://blogg.nwt.se/ktsporten/feed/  KT-sporten bloggar om sporthändelserna i Karlskoga/Degerforsområdet.

FLER ARTIKLAR: Webb-tv