"Det är framför allt äckligt jobbigt"
BÅTSPORT
De två värmländska debutanterna Robin Danielsson och Jonas Algotsson var några av de tävlande.
– Ja, det här är min första tävling, och det är jäkligt skoj, säger 30-årige Danielsson.
Foto: Anders Hanson [Förstora]
Foto: Lisa Olaison [Förstora]
Det är förresten inga duvungar vi pratar om (Algotsson är 24 år).
Frågan blir då naturligtvis hur man i den, i sammanhanget, relativt höga åldern kommer på att man vill köra jetski?
– Jag har hållit på med allt möjligt innan, och varit här nere och gasat runt på sjön i fyra år nu, säger Danielsson och fortsätter:
– Men innan såg jag det mest som träning, det är först i år som jag börjat fundera på att tävla. Och man får ju passa på när det är på hemmaplan, haha.
”Köpte maskin förra året”
Algotsson, som till vardags kör motocross i Kils MK, på samma fråga:
– Jag köpte en maskin förra året, men först i år började jag köra bana. Och det här blir första tävlingen även för mig.
Algotsson igen:
– Sen har jag dragit ner på motocrossen utomlands, och kör bara i Sverige nu. Så det är mycket fokus på jetskin just nu.
Trots sin relativa nybörjarstatus valde duon att ställa upp i tävlingsklassen Ski-lite.
För just tävlingsmomentet är något de båda herrarna uppskattar.
Heta dueller
– Det är det som är roligast. Men framför allt är det äckligt jobbigt, skrattar Danielsson.
Är duellerna lika tuffa som de ser ut?
– Jadå, det blir riktigt heta dueller.
Algotsson förklarar:
– Det är mycket roligare att tävla lite. Men det är jäkligt svårt att hålla igen för att inte gå omkull, för man vill ju ösa på, haha.
I duons första heat för dagen gick det väl... sådär, kan man säga.
De slutade sist (Algotsson) och näst sist (Danielsson).
– Men det var ingen bra uppladdning. Jag kom hit tio minuter innan start, så jag fick ta de första varven och lära mig banan, säger Algotsson med ett snett leende.















































