Fredrik Falk, Joachim Nermark och Jacob Johansson poserar med J20-guldmedaljerna utanför Frölundaborg i Göteborg, där finalen spelades.
Fredrik Falk, Joachim Nermark och Jacob Johansson poserar med J20-guldmedaljerna utanför Frölundaborg i Göteborg, där finalen spelades. Foto: Privat

Värmlänningar tog J20-guld

ISHOCKEY

Färjestad gjorde sorti i J20-slutspelets kvartsfinal, men ändå fick tre värmlänningar guldmedaljer.
Publicerad: 2012-04-03 15:50

Joachim Nermark, Jacob Johansson och Fredrik Falk vann SM-guld med Linköping efter 3–2-segern mot HV 71 i helgens final.

Nermark, som slog sig in i Linköpings A-lag med 17 matcher i Elitserien denna säsong, blev utnämnd till slutspelets mest värdefulle spelare och Falk blev finalmatchens bäste spelare med ett mål.

Nermark är från Sunne och har Sunne IK som moderklubb, Johansson har Bofors som moderklubb men har spelat i Kristinehamn och Sunne och Forshagaprodukten Falk lämnade Färjestad för LHC 2009.

Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
I dag kommer arbete- och ekonomibilagan, som består av två delar – totalt 48 sidor.

– Som vanligt på torsdagar dukar papperstidningen upp med mat och dryck. I dag får du tips om hur du sätter piff på sommarrätterna med lite rökt fisk.

– Nöjessidan bjuder på livsfilosofi à la Dunderklumpen.

– Karlstadsliv har besökt Jäveröns nya café. Där är det inte mer än ett stenkast från jord till bord.

Webbfrågan
Besöker du loppisar?

Parkväxande blomma.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Sök recept
Till hittarecept.se