2017-04-21 20:47

2017-04-21 20:47

Smith stannar i FBK Dam

ISHOCKEY

Kanadensiska forwarden Jenna Smith är klar för en fortsättning i Färjestad.

Jenna anlände vid årsskiftet och gjorde succe direkt. Det blev 14 poäng (10+4) på 6 matcher och hon följde sedan upp med 13 poäng (7+6) i kvalspelet till SDHL.

– Med Jenna får vi en viktig pusselbit på plats i årets lagbygge. Det är en stark offensiv kraft som alltid levererar. En spelartyp som vi vill bygga vårt lag kring säger huvudtränaren Henrik Rehnberg i en kommentar.

Flera lag både i division 1 samt SDHL har varit med i dragkampen om Jenna Smith.

Jenna anlände vid årsskiftet och gjorde succe direkt. Det blev 14 poäng (10+4) på 6 matcher och hon följde sedan upp med 13 poäng (7+6) i kvalspelet till SDHL.

– Med Jenna får vi en viktig pusselbit på plats i årets lagbygge. Det är en stark offensiv kraft som alltid levererar. En spelartyp som vi vill bygga vårt lag kring säger huvudtränaren Henrik Rehnberg i en kommentar.

Flera lag både i division 1 samt SDHL har varit med i dragkampen om Jenna Smith.