2016-07-08 22:41

2016-07-08 22:41

Rekordtätt i Solstapilen

BÅGSKYTTE

De värmländska deltagarna hade vässat skyttet när Solstapilen avgjordes på Långenäs i Karlstad.

Hemmaskytten Hanna Nilsson krossade det forna distriktsrekordet i klassen DB13 med 134 poäng när hon landade på 709 totalt. Även i HBE sattes nytt distriktsrekord med god marginal i och med att Karlskogaskytten Åke Svensson vann på 788 poäng – 153 pinnar förbi den tidigare toppnoteringen. Och i HLB50 sattes nytt distriktsrekord av Karlstadsskytten Gunnar Persson när han vann på 667 poäng.

Totalt avgjordes sju klasser. Karlstads BK kammade hem två guld, fyra silver och ett brons. Karlskogaklubben BK Fjädern lade beslag på ett guld och ett brons. BS Kils silvermedaljör i klassen HR60, Birgitta Lundgren, var klubbens enda tävlande.

Hemmaskytten Hanna Nilsson krossade det forna distriktsrekordet i klassen DB13 med 134 poäng när hon landade på 709 totalt. Även i HBE sattes nytt distriktsrekord med god marginal i och med att Karlskogaskytten Åke Svensson vann på 788 poäng – 153 pinnar förbi den tidigare toppnoteringen. Och i HLB50 sattes nytt distriktsrekord av Karlstadsskytten Gunnar Persson när han vann på 667 poäng.

Totalt avgjordes sju klasser. Karlstads BK kammade hem två guld, fyra silver och ett brons. Karlskogaklubben BK Fjädern lade beslag på ett guld och ett brons. BS Kils silvermedaljör i klassen HR60, Birgitta Lundgren, var klubbens enda tävlande.