2016-07-07 18:46

2016-07-07 19:41

Kort säsong – fler skador

AMERIKANSK FOTBOLL: "Fördelarna överväger nackdelarna"

Inför den här säsongen valde Superserien att satsa på ett mer komprimerat schema än tidigare och därmed negligera det tidigare sommaruppehållet. Ett beslut som har påverkat skadesituationen – inte minst i Carlstad Crusaders.

Under fjolårssäsongen avgjordes SM-finalen den 6 september, i år är datumet för densamma nästan två månader tidigare. Den primära anledningen till förändringen var att dra ner på kostnaderna för utländska spelare och tränare.

Den kortare säsongen har dock renderat i att lagen varit mer skadedrabbade.

– Vi har spelat 14 matcher på 14 veckor och vi har nog aldrig haft så här mycket skador i truppen, konstaterar Crusaders klubbdirektör Robert Sundberg.

Negativa delen

Värmlänningarna har varit rejält decimerade under grundserien och flera tongivande spelare har varit uppsatta på skadelistan.

– Självklart har det varit en av de negativa bitarna, men fördelarna överväger ändå nackdelarna, anser Sundberg.

– Det underlättar med en rak säsong på många sätt. Vissa säsonger spelas ju på hösten i stället och då dubblar vissa spelare. I och med att vi inte går över på hösten längre blir det lättare att rekrytera spelare och tränare, tillägger han.

Men till säsongsepilogen har de rödsvarta dock fått tillbaka många viktiga pjäser.

– Vi filmar alla träningar och det brukade vara en skadad spelare som filmade. Under veckan filmade vi inte träningarna för att det fanns ingen skadad spelare på sidlinjen. Vi saknar fortfarande några stycken som inte kan träna fullt ut, men vi har inte varit så här friska sedan i mars vilket är väldigt positivt, säger tränaren Tracey Gere.

Mot Uppsala är endast Yusuph Nguzo, Christian Forsman och Isak Gustafsson tveksamma eller indisponibla.

Egna produkter

Efter lördagens final väntar en intensiv period då många spelare sitter på utgående kontrakt.

Men trots att relativt få spelare inte är kontrakterade för nästa säsong ser Sundberg en god återväxt från klubbens egna led – där Crusadersprodukter som Karl Olsson och Isak Gustafsson spelat frekvent i år.

– I vissa matcher hade vi säkert kunna vinna med ännu fler poäng och släppt till färre touchdowns i försvaret. Men vi har valt att prioritera att yngre spelare ska få chansen att spela, även ifall det viktigaste har varit att vinna, säger han.

Under fjolårssäsongen avgjordes SM-finalen den 6 september, i år är datumet för densamma nästan två månader tidigare. Den primära anledningen till förändringen var att dra ner på kostnaderna för utländska spelare och tränare.

Den kortare säsongen har dock renderat i att lagen varit mer skadedrabbade.

– Vi har spelat 14 matcher på 14 veckor och vi har nog aldrig haft så här mycket skador i truppen, konstaterar Crusaders klubbdirektör Robert Sundberg.

Negativa delen

Värmlänningarna har varit rejält decimerade under grundserien och flera tongivande spelare har varit uppsatta på skadelistan.

– Självklart har det varit en av de negativa bitarna, men fördelarna överväger ändå nackdelarna, anser Sundberg.

– Det underlättar med en rak säsong på många sätt. Vissa säsonger spelas ju på hösten i stället och då dubblar vissa spelare. I och med att vi inte går över på hösten längre blir det lättare att rekrytera spelare och tränare, tillägger han.

Men till säsongsepilogen har de rödsvarta dock fått tillbaka många viktiga pjäser.

– Vi filmar alla träningar och det brukade vara en skadad spelare som filmade. Under veckan filmade vi inte träningarna för att det fanns ingen skadad spelare på sidlinjen. Vi saknar fortfarande några stycken som inte kan träna fullt ut, men vi har inte varit så här friska sedan i mars vilket är väldigt positivt, säger tränaren Tracey Gere.

Mot Uppsala är endast Yusuph Nguzo, Christian Forsman och Isak Gustafsson tveksamma eller indisponibla.

Egna produkter

Efter lördagens final väntar en intensiv period då många spelare sitter på utgående kontrakt.

Men trots att relativt få spelare inte är kontrakterade för nästa säsong ser Sundberg en god återväxt från klubbens egna led – där Crusadersprodukter som Karl Olsson och Isak Gustafsson spelat frekvent i år.

– I vissa matcher hade vi säkert kunna vinna med ännu fler poäng och släppt till färre touchdowns i försvaret. Men vi har valt att prioritera att yngre spelare ska få chansen att spela, även ifall det viktigaste har varit att vinna, säger han.