Späckat program i Seniormässan
SÄFFLE
Foto: Claes Österman [Förstora]
Det är Friskvården och Säffle kommun som tillsammans med en rad grupper och föreningar står bakom Seniormässan som arrangeras för tredje gången i det här formatet.
– De tidigare arrangemangen har varit väldigt lyckade och intresset är därmed väldigt stort inför årets mässa, berättar Ing-Marie Runesson på socialförvaltningen som tillsammans med Barbro Karlsson på Friskvården Värmland är en av de spindlarna i nätet.
– Syftet med mässan är att lyfta fram vikten av att ta tag i sin hälsa, stimulera till ett aktivt liv och påvisa alla de möjligheter som står till buds, säger Barbro Karlsson.
Många sluter upp
Uppslutningen bland föreningar och organisationer är massiv. Bland annat finns de stora pensionärsorganisationerna SPF:s och PRO:s hälsoinspiratörer med i bilden liksom Säffle OK, GF Trim, Friluftsfrämjandet, Seniorgymmet, Säffle Konstförening och så vidare. Organisationer som Röda Korset och Hörselfrämjandet medverkar liksom studieförbunden och handikappförbunden.
– Extra intressant är att två bemanningsföretag med inriktning på seniorer kommer att medverka, säger Inger Persson från PRO.
Flera föreläsare
Landstingets folkhälsostrateg kommer att finnas på plats liksom en rad olika myndighetsrepresentanter.
– Det blir ett späckat program som kommer att pågå i sex timmar. Det blir föredrag, en mässutställning, uppvisningar, prova-på-aktiviteter, dans med mera. Eftersom det också kommer att serveras både fika och lunch skulle man faktiskt kunna tillbringa hela dagen i Medis, säger Ing-Marie Runesson.
Bland föreläsarna finns Sandra Dahlström från Kunskapscentrum för äldres säkerhet, Jan Schyllander från Myndigheten för samhällsskydd och beredskap (MSB) samt matkonsulenten Karin Wistrand Kardemark.
– Vi tycker att programmet är så bra att vi hoppas på minst tusen besökare, säger Inge Larsson från Teknik & Fritid som också medverkar i arrangemanget.








































































