Tredje bästa skolan i transportteknik
SÄFFLE: Ny framgång för Herrgårdsgymnasiet
Foto: Claes Österman [Förstora]
Tävlingen ”Sveriges bästa skola” i transportteknik avgjordes i Jönköping i samband med den stora utställningen Elmia Lastbil som i vanlig ordning hade lockat massor med besökare och gav tävlingen en trevlig och stämningsfull inramning.
Många olika moment
16 skolor från hela landet deltog i tävlingen. Herrgårdsgymnasiet representerades av sju elever från avgångsklassen på fordon- och transportprogrammen, det vill säga FBTP 3a och 3b.
– Det var en rolig tävling men det var nervöst och spännande och många svåra moment, berättade Hanna Andersson som var enda tjejen i laget.
Det var flera moment som skulle genomföras och poängbedömas. Det handlade om bland annat precisionskörning, lastsäkring, lastning och lossning, trafiksäkerhet, logistik, viktberäkning och miljöbestämmelser. Säffles lag tillhörde de bästa i tävlingen och blev trea. Visby vann före Jönköping.
– Vi var bara två poäng från andra platsen. Men i helhet är vi förstås nöjda med placeringen och glada åt att vi gjort bra reklam för vår skola, sa André Carlsson.
Stolt lärare
Synnöve Funke som är transportlärare och klassens mentor, var både stolt och glad över klassens insats i tävlingen.
– De klarade samtliga delmoment väldigt bra och visade att de kunde jobba skärpt under stark press. Det är väldigt roligt att en liten skola som vår kan hävda sig i den tuffa konkurrensen, sa hon.
Eleverna som tävlade i laget var André Granskogli, André Carlsson, Marcus Feldt, Hanna Andersson, Johan Kvarnström, Hampus Holmström och Daniel Roth.


































































