11-12 juli
POLISDYGNET
09.13
ANHÅLLEN. 24-årig man anhållen misstänkt för grov misshandel i Karlstad den 1/7-12.
10.24
RATTFYLLERI LV729 CENTRUM, FORSHAGA. Vid kontroll av en personbil blåste föraren positivt i sållningsinstrumentet och medfördes för kroppsbesiktning. Red värde 0.10 mg/l.
10.29
INBROTT, LAGERBRÅTEN, LÅNGSERUD. Någon har tagit sig in i ett fritidshus genom att bryta upp ett fönster. Tillrört inne i huset. Platsundersökning gjord.
10.47
RATTFYLLERI LV729 CENTRUM, FORSHAGA. Vid kontroll av en personbil blåste föraren positivt i sållningsinstrumentet och medfördes för kroppsbesiktning.
15.00
HÄKTAD. En 29-årig man häktad på sannolika skäl misstänkt för försök till mord den 7 juli 2012.
15.04
FRIGIVEN, ARVIKA. Den 19-årige kille som suttit anhållen misstänkt för stöld är frigiven.
16.00
TRAFIKOLYCKA PERSONSKADA, E18 GRÄSDALEN, KARLSTAD. En Mc-förare som kört omkull i rullgruset. Förd till Centralsjukhuset med värk i axel.
16.02
STÖLD I BUTIK, KARLSTAD. Två män, 20- respektive 23 år, gripna misstänkta för stöld i en affär på Norrstrand. Båda frigivna efter förhör.
16.36
TRAFIKOLYCKA PERSONSKADA, RV63 LORENSBERG, KARLSTAD. Två fordon som kolliderat då ett av fordonen har gjort en v-sväng upp mot E18 och krockat med mötande fordon. En man färdades i bilen som gjorde vänstersvängen. Han fördes till sjukhuset med värk i rygg och i ett knä. I den andra bilen färdades en familj med två vuxna och två barn där de vuxna fördes till sjukhuset med lindriga skador.
18.36
FÖRSVUNNEN PERSON, VÄRMSKOG. En 80-årig man saknas sedan han varit ute och plockat svamp under eftermiddagen. Anhöriga har sökt efter honom utan resultat några timmar innan polis kontaktades. Mannen anträffades i området av en hundpatrull och han hade ont i ett ben men mådde annars bra. Överlämnad till frun i hemmet kl. 22.24.








































































