Yakuza 3 - Brutalt gangsterdrama

Yakuza 3 (Sega)
18 år
Betyg: 4

Publicerad: 2010-03-19 07:30

Du spelar som den notoriske gangsterbossen Kazuma Kiryu som driver ett litet barnhem och har lagt sitt gamla liv bakom sig. Plötsligt kommer ett vräkningsbesked och när du lägger näsan i blöt anar du en komplott av internationella mått. Kazuma måste åter bli en Yakuza för att kunna rädda barnhemmet och sig själv.

Förutom den gripande storyn bjuder Yakuza 3 på mängder av minispel, snygg grafik och en hel del våld. Du har mängder av fiender som väntar på att bli besegrade, och över hundra frivilliga sidouppdrag att genomföra. Varje kapitel avslutas med en tuff boss och de striderna brukar bli extra blodiga. Åldersgränsen är synnerligen motiverad.

Tröttnar du på att krossa småbusars skallben kan du dessutom alltid ta en tur till golfbanan, fiska på stranden eller spela lite bowling, dart eller biljard. Möjligheterna är många trots att ytan du kan röra dig på är liten. Tempot i huvudstoryn är dock lite väl lågt med många och långa filmsekvenser.

Yakuza 3 är i sin helhet en ovanligt välgjord kombination av rollspel och action och bjuder på många timmar av underhållning. Rekommenderas inte för känsliga magar men absolut för resten.

Axel Skorup Averås

Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
Träna & må bra har flera goda råd till den som vill öka farten i motionsspåret. Tidigare elitlöperskan Malin Ewerlöf Krepp delar med sig av sina bästa tips.

– Nutidstipset

– Alla sportresultat från helgen.

Webbfrågan
Är du med i postkodlotteriet?
Välkommen Teja
FLER

Visa upp er baby på nwt.se!

Mejla in en bild till oss. Så här gör du, enkelt och gratis!

Flyktig sommarkänsla
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Nöjen & evenemang
Grums: Långsta Bygdegårdsförening norr om Grums
Gräsmark: Gräsmarks Hembygdsgård
Värmlands Nysäter: Hasslerudsparken


Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se
billiga resor